0_Македонија.ПорталОпштество

Алити: Законот за висока раководна служба треба да овозможи деполитизација на администрацијата од врвот на пирамидата

Законот за висока раководна служба е сосема нов закон во правниот систем во нашата држава и треба да овозможи деполитизација на администрацијата од врвот на пирамидата. Текстот на законот, според планот, во наредните две недели би требало да биде објавен на ЕНЕР, да добиеме коментари, а ќе организираме и јавни дискусии, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити на онлајн дискусијата „Именување по мерит: Што да очекуваме од законот за висока раководна служба“ во организација на Институт за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close