БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Албанија одбележува 31 година од студентските протести, кои му ставија крај на тоталитарниот режим

Од 2009 година овој датум се одбележува како национален празник во чест на сите студенти од декември 1990 година и на целата албанска младина кога на 8 декември група студенти и професори од Универзитетот во Тирана, станаа иницијатори и протагонисти на големата историска пресвртница: мирните протести кои донесоа плурализам, пад на комунизмот и раѓање на демократијата

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close