БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Албанија го проширува опсегот за задолжителна вакцинација, од утре забрана за влез на лица од земјите на Јужна Африка

Овие лица задолжително да се вакцинираат до 31 декември. По 4 јануари ним ќе им се бара вакцинален картон или потврда за негативен тест на секои пет дена. Почнувајќи од денеска секој граѓанин над 18- годишна возраст може да ја прими трета доза вакцина по шест месеци од втората доза, рече Мира Ракацоли, претседателка на комитетот и заменик министерка за здравство.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close