АнализаДописници МКДОпштински вести

Ако не мислиме на младите, ќе ни „побегне“ иднината

Од младите  58,5 отсто од направената студија посочиле дека главен проблем е невработеноста односно можноста за вработување. Ова е највисок процент на потенцирање како клучен проблем. На второ место на проблемите е лошата материјална и финансиската состојба, односно, 50,8 проценти млади чувствуваат дека живеат во лоша економска и материјална состојба. Третиот проблем со кој се соочуваат младите е користењето дроги и опасностите од алкохол и деликвенција. Така се изјасниле 45 отсто од анкетираните млади. Младите немаат доверба во институциите за да се впуштат во решавањето на проблемите, констатираат, според анализите, од невладината младинска организација „Коалиција СЕГА“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close