АБНА

Августовската програма на „Сцена на вековите“ започнува со два концерта на реномирани виенски оркестар

Софија, 4 август 2022 (МИА) –  Со два концерта на светски познатиот оркестар на палатата Шенбрун-Виена, започнува августовската програма на Летната оперска сезона „Сцена на вековите“ 2022 година во Царевец, соопштија организаторите. БТА е медиумски партнер.На 5 и 6 август во 21:00 часот на отворената сцена во палатата на тврдината Царевец во Велико Трново ќе настапат виенски музичари.

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информациии професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.   

Два и пол часа 24 музичари и 2 солисти ќе ја остават занесената публика без здив, а дополнителното светло и визуелно шоу ќе ја надополни магијата на програмата „Ноќ под ѕвездите со оркестарот на палатата Шенбрун-Виена“, која досега специјално подготвен за бугарската јавност. Тие ќе изведат хитови на класична музика како „Радецки марш“, валцер „На тивкиот син Дунав“, делови од оперетите „Лилјакот“ и „Циганскиот барон“ и повозбудливи дела на Моцарт, династијата Штраус и нивните современици.

Оркестарот на палатата Шенбрун – Виена е реномиран камерен оркестар со меѓународно признание кој музички го пресоздава гламурот и романтиката на империјална Виена. Диригент е Гвидо Манкуси, потомок на познато музичко семејство, а концерт-мајстор на меѓународната композиција на оркестарот е Тања Јарова-Салустио од Пловдив. По Велико Трново, летната турнеја на музичарите ќе помине низ Варна и Софија.

Фестивалот „Stage of the Ages 2022“ ќе продолжи на 29 август со премиерниот наслов на „Ромео и Јулија“ на Шарл Гуно на операта во Варна. На 3 септември во Царевец во Велико Трново и за првпат кај нас Националната опера на Букурешт ќе го изведе Риголето од Џузепе Верди. Претставата е на светски познатиот оперски режисер со австралиско потекло, Стивен Барлоу, кој ја носи приказната за Риголето, циничниот шегаџија на војводата од Мантуа, кој поради своите непромислени заплети, на почетокот ја губи сопствената ќерка Гилда во Чикаго. 1929 година.

Финалето на сезоната ќе биде на 10 септември со надреалното танго опера на Астор Пјацола „Марија од Буенос Аирес“ во Операта Пловдив.

Летната оперска сезона „Сцена на вековите“ ја организира општина Велико Трново со поддршка на Регионалниот историски музеј – Велико Трново и Општинската туристичка агенција „Царевград Трнов“. Музичкиот форум се одржува под покровителство на Министерството за култура и е добитник на престижната етикета „Европа за фестивали“. Фестивали за Европа“ 2022-2023.

Медиумски партнери се Бугарската телеграфска агенција, Бугарското национално радио, Fresh Radio Group, Општинското радио Велико Трново, в. Борба и в. Јантра Днес.

____________________________________________________________________________

Медиумската информативна агенција овие текстови ги објавува во оригинална форма, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка меѓу двете национални новински агенции МИА и БТА

Back to top button
Close
Close