• A-
  • A
  • A+
E hënë, 21 Gusht 2017, 

Sot në Gjilan fillon manifestimi tradicional mbarëkombëtar "Flaka e Janarit 2017"

Sot në Gjilan fillon manifestimi tradicional mbarëkombëtar "Flaka e Janarit 2017"

Gjilan 11 janar 2017 (MIA) - Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, sot nis manifestimi tradicional shumëkulturor "Flaka e Janarit 2017", që sivjet i kushtohet heroit, Idriz Seferi.

Hapja e festivalit do të bëhet me homazhe tek varrezat e dëshmorëve dhe lapidarët në qytet, për të vazhduar në orët e pasdites, me pritje të organizuar për të organizuar për familjarët e dëshmorëve në komunën e Gjilanit, nga ana e kryetarit të komunës, Lutfi Haziri, e më pas, me ndezjen e flakadanit të Flakës së Janarit 2017.

Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga Komuna e Gjilanit.

Ky manifestim që ngërthen shumë aktivitetet kulturore përfshinë orën e madhe letrare, ekspozitën, dhe mbrëmjet teatrale që do të mbahen përgjatë muajit janar.

Edicioni i këtij viti i Flakës së janarit është i 26-ti me radhë, në dedikim të veprës së dëshmorëve Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Kadri Zeka, Rexhep mala, Nuhi Berisha, si dhe gjithë dëshmorëve të tjerë të kombit dhe mbahet nën patronatin e Komunës së Gjilanit. ab/bsh/08:55

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.Mozaik

Lind 10 vjeçarja indiane, viktimë e dhunimit

Një vajzë 10 vjeçare ka lindur foshnjën e saj sot ...

Në Antalia përgatitet ëmbëlsira 633 metra e gjatë

Në rajonin Kemer në Antalia të Turqisë u zhvillua ...

Emma Stone aktorja më e paguar për vitin 2017-të

Fituesja e çmimit prestigjioz Oscar, aktorja e njo...

Përkujtohet 40 vjetori i vdekjes së Elvis Presleyt

Elvis Presley lindi në vitin 1935 dhe e nisi karri...

Dua Lipa, prej tani fytyrë e brendit të njohur të veshjeve "Patricia Pepe"

Sukseset e yjeve shqiptare në botë, veçanërisht të...