• A-
  • A
  • A+
E premte, 18 Gusht 2017, 

Kulturë

Ministria e Kulturës do ta hetojë harxhimin nga kartelat zyrtare

Ministria e Kulturës do ta hetojë harxhimin nga kartelat zyrtare

Shkup, 18 gusht 2017 (MIA) - Sektori për revizion të brendshëm pranë Ministrisë së Kulturës në mënyr... më tepër...

 
Maestro spanjoll i kitarës Ignasio Rodes sonte në "Verën e Ohrit"

Maestro spanjoll i kitarës Ignasio Rodes sonte në "Verën e Ohrit"

Ohër, 17 gusht 2017 (MIA) - Adhuruesit е tingullit të kitarës klasike sonte në kuadër të Festivalit ... më tepër...

Komuna Çair shënoi 105 vjetorin e Çlirimit të Shkupit.

Komuna Çair shënoi 105 vjetorin e Çlirimit të Shkupit.

Shkup, 13 gusht 2017 (MIA) - Me vendosjen e kurorës me lule para përmendores së Hasan Prishtinës dhe... më tepër...

Projekti "Bota e fëmijëve" dhe koncert i violinistëve të Maqedonisë në "Verën e Ohrit"

Projekti "Bota e fëmijëve" dhe koncert i violinistëve të Maqedonisë në "Verën e Ohrit"

Ohër, 12 gusht 2017 (MIA) - Programi për sot në kuadër të "Verës së Ohrit" fillon që sot në mesditë ... më tepër...

Koncert i trios në piano Benxhamin sonte në "Verën e Ohrit"

Koncert i trios në piano Benxhamin sonte në "Verën e Ohrit"

Ohër, 10 gusht 2017 (MIA) - Programi muzikor i "Verës së Ohrit" vazhdon me koncertin e sontëm të tri... më tepër...

Kuinteti në piano nga Zagrebi në "Verën e Ohrit"

Kuinteti në piano nga Zagrebi në "Verën e Ohrit"

Ohër, 9 gusht 2017 (MIA) - Kuinteti në piano nga Zagrebi sonte do të mbajë koncert në kishën "Shën S... më tepër...

Venera Kërliu-hanxhiski dhe Milivoje Jankovski fitues të çmimit "Nëna Terezë"

Venera Kërliu-hanxhiski dhe Milivoje Jankovski fitues të çmimit "Nëna Terezë"

Shkup, 7 gusht 2017 (MIA) - Prof.dr. Venera Kërliu-Hanxhiski dhe Milivoje Jankovski janë fitues të ç... më tepër...

Konkurs për fotografi  #PicThisEurope të BUK dhe bibliotekës Evropeana

Konkurs për fotografi #PicThisEurope të BUK dhe bibliotekës Evropeana

Shkup, 7 gusht 2017 (MIA) - Fotografë amatorë dhe profesionistë mund të marrin pjesë në konkursin pë... më tepër...

"Mexhik Neshënël" në Verën e Ohrit

"Mexhik Neshënël" në Verën e Ohrit

Ohër, 7 gusht 2017 (MIA) - Në hollin e kishës "Shën Sofija" sonte, në kuadër të Verës së Ohrit, do t... më tepër...

ITSHKSH: Konvokimi i mbledhjes së Këshillit Drejtues të Instituti, i cili nuk ekziston në Institut

ITSHKSH: Konvokimi i mbledhjes së Këshillit Drejtues të Instituti, i cili nuk ekziston në Institut

Shkup, 5 gusht 2017 (MIA) - Paradokset dhe lojërat partiake- politike në fokus të të cilave është In... më tepër...

Formohet grupi punues për përpunimin e projekt-strategjisë nacionale për zhvillim të kulturës 2018-2022

Formohet grupi punues për përpunimin e projekt-strategjisë nacionale për zhvillim të kulturës 2018-2022

Shkup, 4 gusht 2017 (MIA) - Ministri i Kulturës, Robert Alagjozovski formoi grup punues për përpunim... më tepër...

Fillojnë takimet e 50-ta shkencore-kulturore "10 ditë Republikë e Krushevës"

Fillojnë takimet e 50-ta shkencore-kulturore "10 ditë Republikë e Krushevës"

Krushevë, 1 gusht 2017 (MIA) - Me fjalim solemn para shtyllës së Republikës së Krushevës në qendrën ... më tepër...

Ekspozitë e artistit Helidon Gjergji nga Shqipëria në Çifte Hamam

Ekspozitë e artistit Helidon Gjergji nga Shqipëria në Çifte Hamam

Shkup, 1 gusht 2017 (MIA) - Artisti i afirmuar multimedial nga Shqipëria, Helidon Gjergji sonte në Ç... më tepër...

Regjisori amerikan Robert Uillson do të shfaq premierë në TKM

Regjisori amerikan Robert Uillson do të shfaq premierë në TKM

Shkup, 31 korrik 2017 (MIA) - Regjisori amerikan Robert Uillson, i cili është mes emrave më të mëdhe... më tepër...

Përfundon "Vera e Shkupit" me koncert të grupit "Foltin"

Përfundon "Vera e Shkupit" me koncert të grupit "Foltin"

Shkup, 31 korrik 2017 (MIA) - Me koncert nga grupit "Foltin" sonte përfundon në Suli han edicioni i ... më tepër...

Teatri turk me "Mbretin Lir" premierë në "Verën e Ohrit"

Teatri turk me "Mbretin Lir" premierë në "Verën e Ohrit"

Ohër, 30 korrik 2017 (MIA) - Teatri turk nga Shkupi në festivalin "Vera e Ohrit" sonte do ta shfaq p... më tepër...

Allagjozovski: Revizion i jashtëzakonshëm për punën e Ministrisë së Kulturës

Allagjozovski: Revizion i jashtëzakonshëm për punën e Ministrisë së Kulturës

Shkup, 28 korrik 2017 (MIA) - Ministria e Kulturës i dërgoi kërkesë Entit shtetëror për revizion për... më tepër...

Mozaik

Një grusht me bajame në ditë mbron zemrën

Një grusht me bajame në ditë ngre nivelin e kolest...

Lind 10 vjeçarja indiane, viktimë e dhunimit

Një vajzë 10 vjeçare ka lindur foshnjën e saj sot ...

Në Antalia përgatitet ëmbëlsira 633 metra e gjatë

Në rajonin Kemer në Antalia të Turqisë u zhvillua ...

Emma Stone aktorja më e paguar për vitin 2017-të

Fituesja e çmimit prestigjioz Oscar, aktorja e njo...

Përkujtohet 40 vjetori i vdekjes së Elvis Presleyt

Elvis Presley lindi në vitin 1935 dhe e nisi karri...