• A-
  • A
  • A+
E hënë, 26 Qershor 2017, 

Kulture

Në Verën e Shkupit ekspozitë e piktorit Adin Hebib

Në Verën e Shkupit ekspozitë e piktorit Adin Hebib

Shkup, 23 qershor 2017 (MIA) - Në kuadër të Verës së Shkupit 2017 sonte do të hapet ekspozita e pikt... më tepër...

 
Stojan Tarapuza dhe Eqrem Basha nga Kosova fitues të "Skeptrit letrar" për vitin 2017

Stojan Tarapuza dhe Eqrem Basha nga Kosova fitues të "Skeptrit letrar" për vitin 2017

Shkup, 22 qershor 2017 (MIA)  - Poeti maqedonas, shkrimtari për fëmijë dhe antologjisti Stojan Tarap... më tepër...

Allagjozovski dhe Banov biseduan për avancim të bashkëpunimit në kulturë

Allagjozovski dhe Banov biseduan për avancim të bashkëpunimit në kulturë

Shkup, 22 qershor 2017 (MIA) - Në kuadër të vizitës dyditore në Republikën e Bullgarisë të delegacio... më tepër...

Me koncertin e Omer Faruk Tekbilek hapet Vera e Shkupit

Me koncertin e Omer Faruk Tekbilek hapet Vera e Shkupit

Shkup, 22 qershor 2017 (MIA) - Me koncertin e njërit nga muzikantët më me ndikim turk dhe kompozitor... më tepër...

Edicion i ri i manifestimit "Festa e blirit"

Edicion i ri i manifestimit "Festa e blirit"

Shkup, 22 qershor 2017 (MIA) - Në organizim të Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë sot në Shkup d... më tepër...

Artisti turk Omer Faruk Tekbile do ta hapë Verën e 38-të të Shkupit

Artisti turk Omer Faruk Tekbile do ta hapë Verën e 38-të të Shkupit

Shkup, 20 qershor 2017 (MIA) - Program të pasur për çdo shije me mbi 50 përmbajtje, do të ofrojë edi... më tepër...

Marigona Qerkezi nënshkruan kontratë me teatrin japonez

Marigona Qerkezi nënshkruan kontratë me teatrin japonez

Prishtinë, 20 qershor 2017 (MIA) - Rrugëtimi nëpër skena të mëdha botërore, për sopranon kosovare, M... më tepër...

Koncert i tango trios Los Milongitas nga Argjentina

Koncert i tango trios Los Milongitas nga Argjentina

Shkup, 16 qershor 2017 (MIA) - Në Shkup sot koncert do të mbajë tango trio Los Milongitas nga Argjen... më tepër...

"Muzika e Xhangos" e hapë Festivalin e 10-të filmik francez

"Muzika e Xhangos" e hapë Festivalin e 10-të filmik francez

Shkup, 14 qershor 2017 (MIA) - "Muzika e Xhangos" në regji të Etjen Komarit, me Reda Kateb, Sesil de... më tepër...

"Othello" në Teatrin turk nga Shkupi në festivalin "Vojdan Çernodrinski"

"Othello" në Teatrin turk nga Shkupi në festivalin "Vojdan Çernodrinski"

Shkup, 13 qershor 2017 (MIA) - Teatri turk me shfaqjen "Othello" sonte do të shfaqet në Festivalin e... më tepër...

Solemnisht hapet FTM i 52-të "Vojdan Çernodrinski"

Solemnisht hapet FTM i 52-të "Vojdan Çernodrinski"

Prilep, 10 qershor 2017 (MIA) - Në Shtëpinë e kulturës "Marko Cepenkov" në Prilep mbrëmë solemnisht ... më tepër...

Allagjozovski për vizitë në institucionet kulturore në Prilep dhe në hapjen e festivalit "Vojdan Pernodrinski"

Allagjozovski për vizitë në institucionet kulturore në Prilep dhe në hapjen e festivalit "Vojdan Pernodrinski"

Shkup, 9 qershor 2017 (MIA) - Ministri i Kulturës, Robert Allaxhozovski sonte do të marë pjesë në ha... më tepër...

Fillon Festivali i 52-të i teatrove të Maqedonisë "Vojdan Çernodrinski"

Fillon Festivali i 52-të i teatrove të Maqedonisë "Vojdan Çernodrinski"

Prilep, 9 qerhsor 2017 (MIA) - Me shfaqjen "Tregtari venecian" të Shekspirit në interpretim të Teatr... më tepër...

Në BUP janë ekspozuar publikime për dhe nga Bashkimi Evropian

Në BUP janë ekspozuar publikime për dhe nga Bashkimi Evropian

Shkup, 6 qershor 2017 (MIA) - Në Bibliotekën nacionale dhe universitare "Shën Klimenti i Ohrit" sot ... më tepër...

Në Prishtinë sot fillon Panairi i Librit

Në Prishtinë sot fillon Panairi i Librit

Prishtinë, 6 qershor 2017 (MIA) - Në Prishtinë sot hapet Panairi i 19-të i Librit, i cili do të jetë... më tepër...

Xhuzepe Rotuno - fitues i Kamerës së Artë 300 për vepër jetësore

Xhuzepe Rotuno - fitues i Kamerës së Artë 300 për vepër jetësore

Shkup, 5 qershor 2017 (MIA) - Kinematografi italian, Xhuzepe Rotuno (1923) është fitues i sivjetmë i... më tepër...

Në Prishtinë hapet Panairi i Librit

Në Prishtinë hapet Panairi i Librit

Prishtinë, 5 qershor 2017 (MIA) - Panairi i 19-të i Librit nis nesër më 6 dhe zgjatë deri më 11 qers... më tepër...

Mozaik

Pensionohet Daniel Day-Lewis

Fituesi i trefishtë i Çmimit Oscar, Daniel Day-Lew...

Era Istrefi sjell koleksionin e saj të llaqeve për thonj

“SinfulColors” janë llaqet që këngëtarja Era Istre...

Nga Polonia me kalë për pelegrinazh në Jerusalem

Polaku Kristian Bergier ka marrë rrugën e pelegrin...

Dua Lipa: Shqipja është gjuhë shumë e bukur

Këngëtarja shqiptare Dua Lipa dje është lidhur dre...

Ndahet nga jeta stilistja Carla Fendi

Bota e modës në zi, ndahet nga jeta stilistja Carl...