• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

МКФ ќе го организира второт турнир за девојчиња до 14 години

МКФ ќе го организира второт турнир за девојчиња до 14 години

Скопје, 20 април 2017 (МИА) - Македонската кошаркарска федерација (МКФ) повторно ќе организира турнир за најмладите кошаркарки, односно за девојчиња на возраст до 14 години.

Осум екипи настапија на првиот турнир кој МКФ успешно го организираше во Скопје, а според најавата вториот ќе биде организиран во Струга или во Вевчани.

Според најавата на официјалната интернет страна на федерацијата, турнирот треба да се одржи во последниот викенд месецов, односно на 29 и 30 април.

Клубовите кои се заинтересирани мора да го потврдат учеството на турнирот најдоцна до петок (21 април 2017 година), во канцаларијата на федерацијата.

Сите трошоци за официјалните лица како и за сместување на екипите ќе бидат покриени од страна на МКФ, а клубовите учесници ги покриваат трошоците за патување и за храна, информираат од МКФ.

На првиот турнир, екипата на Струга 2009 го подигна победничкиот трофеј откако во финалето беше подобра од битолски Пелистер. ит/сст/21:23

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...

Принцот Хари сакал да се повлече од британското кралско семејство

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолон...