• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 февруари 2018, 

Ѓорческа експресно до второто коло на турнирот во Кијасо

Ѓорческа експресно до второто коло на турнирот во Кијасо

Кијасо, 19 април 2017 (МИА) - Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа експресно го мина првото коло на Фјучр турнирот во Кијасо, Швајцарија, кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари.

Ѓорческа, која е четврта носителка на овој турнир, во два сета ја совлада Кристина Дину препуштајќи и на Романката само три гема, односно првиот сет Ѓорческа го доби со 6:3, а вториот без загубен гејм 6:0.
 
Во второто коло Ѓорческа за противник ќе ја има домашната тенисерка Кијара Грим.
 
Инаку, Ѓорческа заедно со Александра Најденова од Бугарија настапуваат и во конкуренција на двојки и тоа како први носителки во четврт-финалето ќе играат против Швајцарките Ин-Албон и Кенкел.  ит/вг/20:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ако сакаат „да го освојат светот“, француските ученици треба да учат англиски

Франција ќе преземе чекори за да се подобри знаење...

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...