• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Авигдор Либерман избран за министер за одбрана на Израел

Авигдор Либерман избран за министер за одбрана на Израел

Тел Авив, 30 мај 2016 (МИА) - Израелскиот ултранационалист Авигдор Либерман денеска положи заклетва како нов министер за одбрана, откако Парламентот го одобри неговото именување.

„За“ Либерман гласаа 55 пратеници, 43 беа „против“, а еден беше „воздржан“, а другите беа отсутни. Во израелскиот Парламент има 120 пратеници.

Либерман вети дека ќе воведе поостри мерки против палестинските терористи. ми/21:44

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.