• A-
  • A
  • A+
петок, 23 февруари 2018, 

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

Дебар, 8 јануари 2017 (МИА) – Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана предупредува на повеќе од незавидната состојба во која се наоѓаат Македонците во областите Голо Брдо и Гора по обилните снежни врнежи и есктремно ниските температури.

- Голо Брдо и Гора се  завеани и заборавени. Бараме од Владата на премиерот Еди Рама и од локалните власти на Либражд, Булќиза, Кукс, каде припаѓаат населените места од овие планински и најнеразиени области во Албанија, под итно да превземат потребни мерки и активности за подобрување на актуелната многу незавидна состојба поради снегот и голомразицата, стои во соопштението на Друштвото.

Како што се посочува, по обилните снежни врнежи и минусните теператури кои се движат од -23 до -15 сите патишта кои ги поврзуваат областите се целосно блокирани и движењето е невозможно.

- Дополнителен проблем е недостигот на електрична енергија, појава присутна повеќе денови. Нема доволно резерви на лекови во здраствените амбуланти, а непроодните патишта ја чини недостапна и секундарната и терцијална здравствена заштита на населението. Затоа итната интервенција во секој поглед за овие две области со 22, односно девет села, со околу 30 илјади Македонци, е повеќе од итна и неопходна, стои во соопштнието на македонското друштво „Илинден“ потпишано од претседателот Никола Ѓурѓај. вт/вг/18:50

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...