• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

МД „Илинден“: Голо Брдо и Гора завеани и заборавени

Дебар, 8 јануари 2017 (МИА) – Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана предупредува на повеќе од незавидната состојба во која се наоѓаат Македонците во областите Голо Брдо и Гора по обилните снежни врнежи и есктремно ниските температури.

- Голо Брдо и Гора се  завеани и заборавени. Бараме од Владата на премиерот Еди Рама и од локалните власти на Либражд, Булќиза, Кукс, каде припаѓаат населените места од овие планински и најнеразиени области во Албанија, под итно да превземат потребни мерки и активности за подобрување на актуелната многу незавидна состојба поради снегот и голомразицата, стои во соопштението на Друштвото.

Како што се посочува, по обилните снежни врнежи и минусните теператури кои се движат од -23 до -15 сите патишта кои ги поврзуваат областите се целосно блокирани и движењето е невозможно.

- Дополнителен проблем е недостигот на електрична енергија, појава присутна повеќе денови. Нема доволно резерви на лекови во здраствените амбуланти, а непроодните патишта ја чини недостапна и секундарната и терцијална здравствена заштита на населението. Затоа итната интервенција во секој поглед за овие две области со 22, односно девет села, со околу 30 илјади Македонци, е повеќе од итна и неопходна, стои во соопштнието на македонското друштво „Илинден“ потпишано од претседателот Никола Ѓурѓај. вт/вг/18:50

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...