• A-
  • A
  • A+
понеделник, 22 јануари 2018, 

МИА Најави-Македонија (ДПЛ)

МИА Најави-Македонија (ДПЛ)

12 јануари 2017 

Скопје - Одбележување на деветгодишнината од хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на Воздухопловната бригада на АРМ.

- Полагање венци и цвеќе пред споменикот во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец. (10:40)

- Министерот за одбрана Зоран Јолевски ќе положи цвеќе на местото на несреќата кај Катлановско Блаце. (12:00)

Скопје - Генерален директор на АД ЕЛЕМ Христијан Мицкоски ќе даде изјава за медиуми во врска со електроенергетската состојба во Република Македонија. (во Дирекција на АД ЕЛЕМ, трети кат/11:00)

Скопје - Претставништвото на УНХЦР и Центарот за управување со кризи организираат изложба на цртежи „Бегство за подобро утре“, дело на сирискиот пар Шерго Муса и Назли Абду, создадени за време на нивниот престој во прифатниот и транзитен центар „Винојуг“.(Кинотека на Македонија/12:00/изјави за медиумите по отворањето на изложбата/12:30)

Скопје - Традиционален концерт на Македонската опера и балет за празникот Василица, насловен „Заборавени песни“. (МОБ/20:00)

Вевчани - Карневалски свечености „Василичари 2017“.

- Отворање на изложбата на слики на академскиот сликар Ниче Василев (Клуб на пензионери/12:00)

- Концерт на групите Фрајле, Нокаут и ДНК. (21:00)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Aмериканска компанија го „вкрсти“ „Калашников“ со пиштолот „Драко“

Американската компанија Сенчури Армс успеа да го п...

Ирски научници ќе садат краставици на Марс

Ирскиот Технолошки универзитет во Лимерик создаде ...

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...