• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 март 2018, 

Илјадници демонстранти бараат оставка од украинскиот претседател

Илјадници демонстранти бараат оставка од украинскиот претседател

Киев, 18 февруари 2018 (МИА) - Неколку илјади приврзаници на поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили излегоа денеска на улиците на Киев, со барање Петро Порошенко да се повлече од функцијата претседател на Украина, јави ДПА.

Околу 2.500 луѓе учествуваа во демонстрациите, обезбедувани од 3.000 полицајци.

Уште стотици демонстранти се собраа во други градови, главно во западниот и централниот дел на земјата по повикот на Саакашвили, кој во понеделникот беше протеран од Украина.

Своевремено двајцата беа сојузници и Порошенко му помогна на Саакашвили да стане гувернер на Одеската област во 2015 година, но една година и половина подоцна Саакашвили ја напушти функцијата и го обвини претседателот за корупција. ссм/17:56

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ