• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Доделени наградите „Жан Моне“

Доделени наградите „Жан Моне“

Скопје, 12 декември 2017 (МИА) - Добитник на овогодинешната награда на Мисијата на Европската комисија „Жан Моне“ за 2017 за најдобра новинарска сторија е Александар Манасиев од емисијата „Топ тема на ваша страна“ на телевизијата „Телма“.

Тој ја доби наградата за серијалот истражувачки стории за состојбите во Академијата за судии и јавни обвинители. 

Ѓорѓи Личовски, фоторепортерот на Сакамдакажам.мк, ја освои наградата за 2017 за најдобра професионална фотографија, за снимката на рибарите на Дојранското Езеро.

За аматерска фотографија награда доби Дајана Лазаревска. 

„Жан Моне“ годинава беше на тема „ЕУ за тебе“, а за признанието се доделува и парична награда од 1.000 евра. 

Наградите ги додели амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. нд/лв/21:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...