• A-
  • A
  • A+
петок, 23 март 2018, 

ЛИ2017/ Бочварски: Сонот за изградба на брана на река Отиња станува реалност

ЛИ2017/ Бочварски: Сонот за изградба на брана на река Отиња станува реалност

Штип, 25 септември 2017 (МИА) - Кандидатот за градоначалник на СДСМ и коалиционите партнери за општина Штип Благој Бочварски и кандидатите за советници на денешната прес-конференција истакнаа дека очекуваат фер и демокртаски Локални избори и победа во првиот круг на 15-ти октомври.

Бочварски истакна дека во нивната програма се планирани крупни капитални проекти за градот Штип, меѓу кои изградба и спортско рекреативен центар „Суитлак“, кој ќе се протега од паркот К’ртеќе до викенд населбата Суитлак, а во рамките на центарот ќе се изгради и Аква парк.

- Сонот за брана на река Отиња станува реалност. Штип е еден од ретките градови во Република Македонија во чија близина нема вештачко езеро, кое што би придонело да се ублажат летните горештини и зимските студови. Започнуваме со изградба на брана на реката Отиња, деценискка желба на штипјани. Средствата за реализација се планира да бидат обезбедени од Владата на Република Македонија и од буџетот на општина Штип, вели Бочварски.

Тој истакна дека во програмата е предвидено и намалување на цената на водата за 10 проценти, а идната локалната власт ќе работи како што вети одговорно, транспарентно и во служба на граѓаните. вдј/аа/16:20

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Морски лавови и загрозени риби во борба за преживување

Два вида на риби од американскиот список на загроз...

Тужбата од родителите на Антон Јелчин против Фиат заврши со спогодба

По скоро девет месеци од трагичната смрт на актеро...

Во Анкара направена најголемата баклава на светот

Џиновска баклава од речиси полoвина тон, која беше...

Џорџ Клуни наратор во филмот за Шимон Перез

Оскаровецот Џорџ Клуни е наратор во филмот за живо...

Дабер: Робин правеше одвратни работи, но никогаш не се навредив

Биографијата на актерот Робин Вилијамс, која треба...