• A-
  • A
  • A+

четврток, 21 септември 2017, 

Ќе се подготвува Национална стратегија за соработка со дијаспората

Ќе се подготвува Национална стратегија за соработка со дијаспората

Скопје, 22 август 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната седница едногласно ја прифатила Информацијата за потребата од изготвување Национална стратегија за соработка со дијаспората (2018-2023).

Како што е наведено во соопштението од владината прес-служба, Владата задолжила повеќе министерства и државните органи во рок од 10 дена до Кабинетот на министерот без ресор Едмонд Адеми, задолжен за дијаспора, да достават номинации за член и заменик-член за Работната група за изготвување Национална стратегија за соработка со дијаспората. дма/хс/19:26

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Морган Фримен „открива“ кој е Владимир Путин (видео)

Комитетот за истрага што го води случајот за новод...

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...