• A-
  • A
  • A+

четврток, 21 септември 2017, 

НАСА лансира сателит за подобра комуникација со асторнаутите

НАСА лансира сателит за подобра комуникација со асторнаутите

Мајами, 18 август 2017 (МИА) - Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) соопшти дека денеска лансирала нов сателит во земјината орбита, чија задача ќе биде да ја подобри комуникацијата меѓу астронаутите во Меѓународната вселенска станици и Земјата.

Сателитот, произведен од компанијата „Боинг“, е лансиран од космодромот „Кејп Канаверал“ во америкнската сојузна држава Флорида.

- Сателитот ќе им овозможи на научниците, инженерите и на контролорите да имаат пристап до податоците од мисиите на Меѓународната вселенска станици и на телескопот Хабл, се наведува во соопштението на НАСА. 

Се очекува сателитот, чија вредност изнесува 408 милиони евра, да биде клучен за комуникацијата со Меѓународната вселенска станица до средината на 20-те години на овој век. сп/17:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Морган Фримен „открива“ кој е Владимир Путин (видео)

Комитетот за истрага што го води случајот за новод...

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...