• A-
  • A
  • A+
среда, 24 јануари 2018, 

НАСА лансира сателит за подобра комуникација со асторнаутите

НАСА лансира сателит за подобра комуникација со асторнаутите

Мајами, 18 август 2017 (МИА) - Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) соопшти дека денеска лансирала нов сателит во земјината орбита, чија задача ќе биде да ја подобри комуникацијата меѓу астронаутите во Меѓународната вселенска станици и Земјата.

Сателитот, произведен од компанијата „Боинг“, е лансиран од космодромот „Кејп Канаверал“ во америкнската сојузна држава Флорида.

- Сателитот ќе им овозможи на научниците, инженерите и на контролорите да имаат пристап до податоците од мисиите на Меѓународната вселенска станици и на телескопот Хабл, се наведува во соопштението на НАСА. 

Се очекува сателитот, чија вредност изнесува 408 милиони евра, да биде клучен за комуникацијата со Меѓународната вселенска станица до средината на 20-те години на овој век. сп/17:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.