• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Гутереш се приклучи кон преговарите за обединување на Кипар

Гутереш се приклучи кон преговарите за обединување на Кипар

Женева, 30 јуни 2017 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш се приклучува на разговорите на високо ниво за повторно обединување на етнички поделената островска држава Кипар, со надеж дека може да помогне во надминување на разликите.

Преговорите што почнаа пред два дена во швајцарското одморалиште Кран Монтана, досега не донесоа реален напредок по клучното прашање за безбедноста на евентуалниот иден федерален Кипар.

Гутереш ќе разговара со кипарскиот претседател Никос Анастасијадис и лидерот на кипарските Турци, Мустафа Акинџи, како и со високи претставници и дипломати од т.н. земји гаранти - Грција, Турција и Велика Британија, за начините за надминување на разликите. си/сп/14:00

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...