• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Шојбле оценува дека обвинувањата против Германија се небулозни

Шојбле оценува дека обвинувањата против Германија се небулозни

Берлин, 21 април 2017 (МИА) - Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле остро одовори на обвинувањата на дел од британскиот печат, според кои Германија е деструктивна економија со нечесни намери којашто ја поткопува стабилноста на Европската Унија.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, во интервју за телевизијата Си-Ен-Би-Си запрашан за медиумските обвинувања дека неговата земја работи само за својот профит и ги игнорира интересите на своите партнери, германскиот министер одговорил со невообичаено приземен вокабулар.

- Има автори, дури и во Велика Британија кои што, со цела почит, пишуваат гомненици, изјавил Шојбле, пренесуваат германските медиуми.

Шојбле смета дека обвинувањата против Германија според кои таа е најголема закана за глобалната економија се неточни и неприфатливи за него.

Претходно, Шојбле ги отфрли и обвинувањата од Вашингтон од каде Германија беше обвинета дека ги злоупотребува трговските односи во ЕУ за исполнување на своите интереси, а новата админситрација се закани дека ќе воведе нови царини за германските производи кои преку Мексико и трети земји доаѓаат на американскиот пазар. гм/ссм/14:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...