• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 февруари 2018, 

Протести на Косово и во Албанија за подршка на Рамуш Харадинај

Протести на Косово и во Албанија за подршка на Рамуш Харадинај

Приштина, 11 јануари 2017 (МИА) - Стотици косовски Албанци се собраа на протести во градовите Ѓаковица и Гнилане за поддршка на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција по барање на Србија, а по обвинение за воени злосторства. 

Демонстрантите побараа итно ослободување и истакнаа дека „Харадинај е симбол на Косово“. 

Тие ги споредија српските власти и премиерот Александар Вучиќ со властите од времето на Слободан Милошевиќ. 

„Вучиќ=Милошевиќ“ - пишуваше на еден од транспарентите на протестот во Ѓаковица. 

На протестите главно учествуваа поранешни војници од „Ослободителната војска на Косово“. 

Протест за поддршка на Харадинај беше организиран денеска и во Тирана. см/ссм/17:37

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 ...

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за...

Стивен Фрај боледува од рак на простата

Познатиот британски актер Стивен Фрај објави дека ...

Во Британија продаден чајник за 650 илјади евра

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде...

Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест н...