• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 јануари 2017, 

ОН: Имаме историска шанса за обединување на Кипар во 2017

ОН: Имаме историска шанса за обединување на Кипар во 2017

Никозија, 30 декември 2016 (МИА) - Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации за Кипар, Еспен Барт Ејде смета дека етнички поделениот остров има историска шанса за обединување во 2017 година.

Според него, средбата меќи лидерите на двете кипраскиз аеднициа во Женева, закажана за 10 дена ќе биде клучна за постигнување мировен договор.

Ејде во статија за „Сајпрус Викли" пишува дека кипарскиот претседател Никос Анастасијадис и лидерот на кипарските Турци, Мустафа Акинџи, покажале политичка волја за ставање крај на конфликтот.

- Тие признаваат дека статусот кво е неприфатлив и неодржлив и дека постојните преговори претставуваат најдобрата можност за решение. Постигнувањето договор ќе донесе реална политичка и економска полза како за Кипранците, така и за целиот регион, стои во статијата.

Според медијаторот, 2017 претставува „историска шанса" за отворање нова страница од историјата на Кипар.

Кипар е поделен од 1974 година, кога северниот дел од островот беше окупиран од Турција како одговор на државниот удар на група кипарски Грци, кои се залага за присоединување на Кипар кон Грција.

Анастасијадис и Акинџи ќе ги продолжат преговорите за обединување на Кипар, кои се одвиваат под покровителство на ОН во Женева, од 9 до 11 јануари. си/сп/13:26

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Бети Вајт 95, роденден го прослави на снимање

Актерката Бети Вајт својот 95. роденден го прослав...

Премиера на Враќањето на Ксандер Кејџ, ФХ3Х дел од ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Автомобил паркиран на тераса

На руските социјални мрежи се појави фотографија к...

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој моментно се на...

Какво возило има Хомер Симпсон

Симпсонови се едно от најпознатите семејства во СА...