• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 јануари 2017, 

Меркел, Оланд и Ренци ќе разговараат за Брегзит

Меркел, Оланд и Ренци ќе разговараат за Брегзит

Париз, 18 август 2016 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и италијанскиот премиер Матео Ренци на 22 август ќе разговараат за излегувањето на Велика Британија од Европска унија, соопшти денеска Елисејската палата.

Средбата ќе се одржи на италијанскиот остров Вентотене, а целта е „подготовка за претстојните важни настани во европската заедница“ како што е самитот на ЕУ. што ќе се одржи на 16 септември во Братислава.

Портпаролката на Европска комисија, Наташа Берто изјави дека и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ќе учествува на средбата меѓу Меркел, Оланд и Ренци. ми/сп/16:13

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Бети Вајт 95, роденден го прослави на снимање

Актерката Бети Вајт својот 95. роденден го прослав...

Премиера на Враќањето на Ксандер Кејџ, ФХ3Х дел од ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Автомобил паркиран на тераса

На руските социјални мрежи се појави фотографија к...

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој моментно се на...

Какво возило има Хомер Симпсон

Симпсонови се едно от најпознатите семејства во СА...