• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 октомври 2017, 

Македонците во Албанија го одбележуваат Денот на македонската револуционерна борба

Македонците во Албанија го одбележуваат Денот на македонската револуционерна борба

Корча, 23 октомври 2015 (МИА) - Македоцните кои живеат во Албанија со повеќе културни и спортски активности го одбележуваат 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба.

Централен настан сепак ќе биде првиот македонски фолклорен фестивал „Сонце 2015”, кој ќе се одржи вечерва во театарот „Андон З.Чајупи” во Корча во организација на Македонскиот културен центар „Сонце“ од истоимениот град.

На фестивалот ќе настапат четири македонски фоклорни групи од Албанија од областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што и  концентрацијата на Македоцните е најголема, потоа македонската фолклорна група „Разлошки мераци” на друштвото „Пирински Глас” од Разлог, Пиринска Македонија и ансамблот „Македонија” од Република Македонија.

Честитка по повод 23 Октомври - Денот на Македонската револуционерна борба, до сите Македонци каде и да живеат, упати македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и неговиот разгранок за Голо Брдо.

- Да е вечен македонскиот револуционерен идеал. Да го почитуваме и славиме овој голем ден, стои во честитката од македонското друштво „Илинден“. вт/дма/15:21

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Плачев додека го читав сценариото за последната епизода од „Игра на престолите“

Популарниот актер Кит Харингтон изјави дека заплак...

Писмо пронајдено на загинат патник од Титаник продадено за 140.000 евра

Писмо пронајдено кај еден од загинатите патници на...

Поранешни претседатели на САД собираа пари за жртвите на ураганите Харви и Ирма

Сите живи поранешни претседатели на САД Џими Карте...

Жителите на Карлсруе во потрага по „чудовиштето“ што им ги напаѓа лебедите

Локалните власти во германскиот град Карлсруе реши...

Трамп следната недела ќе ги објави документите за убиството на Кенеди

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нај...