• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Најмалку 19 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Багдад

Багдад, 14 октомври 2014 (МИА) - Најмалку 19 лица загинаа, а 30 се повредени во експлозија на автомобил-бомба на контролен пункт на влез во шиитската населба Кадимија во ирачкиот главен град Багдад, соопштија полициски и болнички извори.

Експлозијата се случила додека возила чекале во ред на влезот од населбата, каде се наоѓа еден од најголемите шиитски светилишта.

Самоубиствениот бомбашки напад се случи еден ден откако при експлозија на неколку автомобили-бомби во населбите Садр Сити и Кадимија, загинаа најмалку 30 луѓе, а над 50 се ранети. гт/сп/17:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...