• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 јануари 2017, 

Светската банка и одобри 100 милиони долари на Србија за патишта

Белград, 29 април 2013 (МИА) - Одборот на извршни директори на Светската банка одобри заем на Србија во износ од 100 милиони долари за унапредување на патната инфраструктура и безбедноста на патиштата во Србија.

Подобрата патна мрежа ќе ја унапреди конкурентноста на Србија и ќе обезбеди на населението полесен и побезбедеб пристап на работното место, пазарот и социјалните услуги, се наведува во соопштение на Светската банка.

Со проектот ќе се обезбеди и сигнализација, мерки за забавување на сообраќајот о опрема за патишта на дополнителни 1.000 километри патна мрежа во земјата, со што ќе се зголеми безбедноста на патиштата во Србија. нд/13:26

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Бети Вајт 95, роденден го прослави на снимање

Актерката Бети Вајт својот 95. роденден го прослав...

Премиера на Враќањето на Ксандер Кејџ, ФХ3Х дел од ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Автомобил паркиран на тераса

На руските социјални мрежи се појави фотографија к...

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој моментно се на...

Какво возило има Хомер Симпсон

Симпсонови се едно от најпознатите семејства во СА...