• A-
  • A
  • A+

понеделник, 25 септември 2017, 

МТСП: Живко Митревски е легитимен претседател на ССМ

Скопје, 5 јануари 2017

МТСП: Во Регистарот на синдикати како единствен легитимен претставник - претседател на ССМ е запишан Живко Митревски и решението со кое е назначен останува во сила


Почитувани,

Министерството за труд и социјална политика го разгледа случајот во врска со настаната ситуација за промена на претседателот на Сојузот на синдикати г. Живко Митревски и од увидот во доставената документација од страна на ССМ се утврди дека 12 синдикални организации потврдуваат дека до нив не била доставена иницијатива за промена на легитимното избрано раководство на ССМ и претседателот на ССМ и дека ниту еден од нивните членови не присуствувал на седницата на советот на ССМ одржана на 13.11.2016 година што е спротивно на статуот и деловникот за работа на ССМ. Исто така, во своите известувања членовите на овие синдикални организации изразуваат безрезервна поддршка на легитимно избраното раководство и на претседателот на ССМ.

Според ова евидентно е дека е донесено нелегитимно решение за промена на претседателот во нелегална процедура.

Сакаме да ја запознаеме јавноста и за тоа дека во Регистарот на синдикати кој се води во Министерството за труд и социјална политика како единствен легитимен претставник - претседател на ССМ е запишан Живко Митревски и дека Решението со кое е назначен за претседател останува во сила.

Согласно со ова ја известуваме јавноста дека Министерството за труд и социјална политика донесе Решение со кое го поништи претходно донесеното решение со кое претседателот Живко Митревски беше разрешен од должноста претседател и на негово место назначен Дарко Димовски.

Причината за поништување на Решението е поради тоа што истото е незаконито и нестатутарно, донесено е спротивно на Законот и на статутот на Сојузот на синдикати, односно, истото е донесено врз основа на фалсификуани документи.

Министерството за труд и социјална политика нема да дозволи да биде соучесник во донесување на Решение кое е незаконито и претставува основ за поведување на кривична постапка.

Кабинет на министер за труд и социјална политика

_______________________________________________________

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Проститутките во Шпанија протестираат поради евтините секс-кукли

Проститутките во Шпанија протестираат поради нелој...

Во Гватемала се подготвува чоколадо по рецепт стар 3.000 години (видео)

Во градот Антигва во Гватемала се уште се подготву...

„Телефонски именик на Хитлер“ продаден за 33.000 фунти

Телефонски именик, за кој се верува дека му припаѓ...

Бугарка се удави при обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање

Теодора Балабанова од Бугарија го загуби животот н...

Почина соул пејачот Чарлс Баркли

Американскиот соул изведувач Чарлз Баркли почина в...