• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Над 220 луѓе повредени во антивладините протести во Венецуела

Над 220 луѓе повредени во антивладините протести во Венецуела

Каракас, 21 април 2017 (МИА) - Најмалку 223 луѓе беа повредени во вчерашните антивладини протести во Венецуела, соопшти опозицискиот Блок за демократско единство.

Според опозициски претставници, во протестите што се одржаа на 19 и 20 април приведени се 585 лица. Но, опозицијата најави продолжување на протестите.

Политичката криза во Венецуела почна кога Врховниот суд ги прошири ингеренциите на претседателот Николас Мадуро и на Парламентот и му забрани за опозиционерот Енрике Каприлес да ја извршува функцијата гувернер на државата Миранда.

Од почетокот на месецот во Венецуела се одржуваат масовни протести, кои често преминуваат во судири со полицијата и нереди.

Владите на девет јужноамерикански држави (Аргентина, Бразил, Колумбија, Коста Рика, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле) ги осудија судирите меѓу демонстрантите и полицијата и апелираа до венецуелските власти да преземат мерки за прекин на насилството. ми/сп/07:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...

Принцот Хари сакал да се повлече од британското кралско семејство

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолон...