• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Техеран, 21 април 2017 (МИА) - Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка, јави иранската државна телевизија.

Во соопштението од Министерството за внатрешни работи се наведува дека Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите за претседателските избори одобрил шест кандидати, меѓу кои и актуелниот шеф на државата Хасан Рохани.

Одобрена е и кандидатурара на Ебрахим Раиси, близок соработник на ајатолахот Али Хамнеи.

Повеќе од 1.600 кандидати, меѓу кои и 130 жени се пријавија за учество на претседателските избори, што треба да се одржат на 19 мај. ми/сп/07:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...

Принцот Хари сакал да се повлече од британското кралско семејство

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолон...