• A-
  • A
  • A+
петок, 23 март 2018, 

Пентагон придвижува радари кон Аљаска како одговор на закани од Пјонгјанг

Пентагон придвижува радари кон Аљаска како одговор на закани од Пјонгјанг

Њујорк, 12 јануари 2017 (МИА) – Пентагон издал наредба за дислоцирање радари што биле северно од Хаваи кон Аљаска. Тоа е прва мерка преземена како реакција на МО на САД за плановите на Северна Кореја да изврши проби со интерконтинентална балистичка ракета, јави Си-Ен-Ен.

Според нив, тој тип на радари (ЅВ-Х) имаат можност да собираат повеќе податоци за ракети со голем дострел. Во овој случај, радарот ќе им дозволи да пресретнат ракети испукани кон Аљаска, островот Гуам и западниот брег на САД, наведува медиумот.

Минатата недела шефот на Пентагон Ештон Картер изјави дека САД се подготвени да соборат ракети испукани од територија на Северна Кореја ако тие се закана за САД или нивни сојузници. зш/07:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Морски лавови и загрозени риби во борба за преживување

Два вида на риби од американскиот список на загроз...

Тужбата од родителите на Антон Јелчин против Фиат заврши со спогодба

По скоро девет месеци од трагичната смрт на актеро...

Во Анкара направена најголемата баклава на светот

Џиновска баклава од речиси полoвина тон, која беше...

Џорџ Клуни наратор во филмот за Шимон Перез

Оскаровецот Џорџ Клуни е наратор во филмот за живо...

Дабер: Робин правеше одвратни работи, но никогаш не се навредив

Биографијата на актерот Робин Вилијамс, која треба...