• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Во Турција уапсени пет лица поврзани со ИД, осомничени за планирање напади во пресрет на референдумот

Во Турција уапсени пет лица поврзани со ИД, осомничени за планирање напади во пресрет на референдумот

Истанбул, 14 април 2017 (МИА) - Пет лица се уапсени под сомнение дека се поврзани со Исламска држава и оти планирале „сензационални напади“ во пресрет на референдумот за проширување на овластувањата на турскиот претседател, кој ќе се одржи в недела, јави денеска Анадолија.

Турската полиција вчера по добиена дојава спровела вчера три симултани операции во Истанбул. 

Меѓу уапсените е и државјанин на Таџикистан, кој патувал во „зоните на конфликтот“ и кој работи за ИД во Истанбул. 

ИД преку медиумите на арапски и турски повика за напади против референдумиот, твредејќи дека ова гласање е спротивно на Бог, а муслиманите, кои ќе гласаат ги нарече неверници. ац/11:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...