• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Припадници на ИД упасени во Истанбул

Припадници на ИД упасени во Истанбул

Истанбул, 22 јуни 2016 (МИА) - Тројца осомничени борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се уапсени во Истанбул, по дојава дека планирале напад врз учесниците во парадата на ЛГБТ заедницата, јавија турските медиуми. 

Осомничените терористи, еден турски државјанин и двајца жители на Дагестан, се уапсени доцна синоќа. 

Апсењето било извршено откако минатата недела полицијата во Истанбул конфискуваше елеци за извршување на самоубиствен напад. 

Извор од оделот за борба против тероризмот во турската полиција посочи дека тројцата престојувале во воени зони под контрола на ИД. 

Полициските претставници изјавија дека ИД планирала да изврши напад на геј парадата која беше предвидена да се одржи на 19 јуни.

Парадата на ЛГБТ заедницата, како и Парадата на гордоста, која беше планирана за 26 јуни, се откажани откако турската Влада го забрани нивното оджрување поради безбедносни причини. см/сп/11:20

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...