• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Напад врз турска полициска станица од сириска територија

Напад врз турска полициска станица од сириска територија

Анкара, 16 јануари 2016 (МИА) - Припадници на џихадистичката група Исламска држава денеска отворија оган од сириска територија врз полициска станица во селото Јавизлу во турскиот пограничен округ Килис, јави ТАСС.

Според турските медиуми, истрелите врз трурската полициска станица дошле од реонот на сирискиот пограничен град Азез, каде се водат жестоки борби меѓу припадници на ИД и локални паравоени групи.

Најжестоки борби се водат околку три села во близина на Авез. Едно од селата е под контрола на ИД, од каде и биле упатени истрелите кон турската полициска станица.  

Претставници на турската Армија информираа дека по нападот, армиските сили го лоцирале местото од каде било стрелно врз полициската станици и врз него отвориле артилериски оган. сп/18:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...