• A-
  • A
  • A+
сабота, 24 март 2018, 

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Лондон, 20 февруари 2018 (МИА) - Аукциската куќа „Кристи“ ќе продава стотина уметнички дела од колекцијата на Дејвид Рокфелер и неговата сопруга Пеги, меѓу кои има и слики на Матис, Моне и Пикасо.

Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе биде ставена на продажба во Њујорк од 7 до 11 мај.

Се очекува нејзината пазарна вредност да достигне до 500 милиони долари, а парите ќе бидат наменети за хуманитарни цели.

Според „Форбс“ вредноста на имотот на Рокфелер се проценува на околу 3,1 милијарда долари. дб/гт/19:02

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ