• A-
  • A
  • A+
понеделник, 27 март 2017, 

Струмичкиот театар ќе учествува на три меѓународни фестивали

Струмичкиот театар ќе учествува на три меѓународни фестивали

Струмица, 17 март 2017 (МИА) - Ансамблот на Nародниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе учествува на три меѓународни фестивали - во Турција, Шпанија и во Русија.

Претставите „Kамин“ и „Таа“ во режија на актерот и режисер Васил Михаил на 22 март ќе гостуваат во Анталија, Турција, како и во Денија, Шпанија, на фестивал од 1-ви до 10 јуни. Претставата „Мурлин Мурло“ во режија на Ана Батева од 20-ти до 30 јуни ќе гостува во Екатеринбург, Русија.

Според директорот на театарот Драган Маџиров, гостувањата се голем успех за овој мал театар.

- Се надеваме дека нашите претстави ќе бидат одлично примени на овие меѓунардони фестивали. Ова е навистина голем успех за нашиот театар, кој според големината е еден од помалите. Искуствата секако дека ќе се добредојдени, како за актерите, така и за Струмичкиот театар и во остварување контакти и соработка со други театарки куќи. Заслугата за меѓународнната промоција е на целиот тим на нашиот театар, рече Маџиров.

Тој соопшти и дека Центарот за култура „Антон Панов“ ќе го одбележи 27 март – Светскиот денот на театарот, а во понеделник ќе се одигра претставата „Камин“ во Завод за рехабилитација „Бања Банско“.  кд/хс/14:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Јутјуб преплавен од цртани филмови со несоодветни содржини за деца

На денешните деца поприродно им е „лизгањето“ со п...

Бред Пит се врати на вежбањето и симна неколку килограми

Бред Пит (53), еден од најголемите холивудски заво...

Боб Дилан в петок ќе го промовира новиот албум (видео)

Американскиот кантавтор и Нобеловец, Боб Дилан нај...

Автобус со патници за малку не беше „голтнат" од џиновска дупка на патот (видео)

Дупка широка неколку метри се отвори на автопат во...