• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 октомври 2017, 

Евро-атлантски интеграции

Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички

Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички

Скопје, 18 октомври 2017 (МИА) - Безбедносната гаранција е најголемата придобивка за Македонија како... повеќе...

 
ЕУ: Изборите придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси

ЕУ: Изборите придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси

Скопје, 17 октомври 2017 (МИА) – Локалните избори на 15 октомври се одржаа во амбиент во кој преовла... повеќе...

Хачисон: Македонија може да биде следната земја членка на НАТО

Хачисон: Македонија може да биде следната земја членка на НАТО

Вашингтон, 13 октомври 2017 (МИА) - Македонија е следната земја што може да ги исполни критериумите ... повеќе...

Жбогар: Изборите се можност да се одреди идниот развој на општините

Жбогар: Изборите се можност да се одреди идниот развој на општините

Скопје, 12 октомври 2017 (МИА) - Локалните избори на 15 октомври се можност за вас граѓаните да ги и... повеќе...

КПТ на СЕ констатира лоши услови во македонските затвори

КПТ на СЕ констатира лоши услови во македонските затвори

Стразбур, 12 октомври 2017 (МИА) - Комитетот за превенција на тортура и нечовечко или понижувачко по... повеќе...

Сијарто: Македонија што поскоро да ги почне преговорите со ЕУ и со НАТО

Сијарто: Македонија што поскоро да ги почне преговорите со ЕУ и со НАТО

Будимпешта, 11 октомври 2017 (МИА) - Унгарија сака Европската унија и НАТО да ја забрзаат интеграциј... повеќе...

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

Скопје, 11 октомври 2017 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на покана н... повеќе...

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

Скопје, 10 октомври 2017 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре, на покана на ... повеќе...

Османи: Локалните избори прв тест за Владата пред ЕУ

Османи: Локалните избори прв тест за Владата пред ЕУ

Скопје, 10 октомври 2017 (МИА) - Македонија се соочи со сериозна политичка криза, а претстојните лок... повеќе...

Османи за „Винер цајтунг“: Локалните избори првиот тест за Владата пред ЕУ

Османи за „Винер цајтунг“: Локалните избори првиот тест за Владата пред ЕУ

Скопје, 10 октомври 2017 (МИА) - Македонија се соочи со сериозна политичка криза, а претстојните лок... повеќе...

Министерот за надворешни работи на Луксембург во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Луксембург во посета на Македонија

Скопје, 4 октомври 2017 (МИА) - Министерот за надворешни работина Големото Војводство на Луксембур Ж... повеќе...

Коцијанчич: ЕУ ги повикува институциите во Македонија да обезбедат услови за веродостојни избори

Коцијанчич: ЕУ ги повикува институциите во Македонија да обезбедат услови за веродостојни избори

Брисел, 3 октомври 2017 (МИА) - По неколкуте инциденти во кампањата за локалните избори во Република... повеќе...

Димитров за „То Вима“: Ниту Атина, ниту Скопје, ќе 'добијат', доколку другата страна 'изгуби'

Димитров за „То Вима“: Ниту Атина, ниту Скопје, ќе 'добијат', доколку другата страна 'изгуби'

Атина, 2 октомври 2017 (МИА) - Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во колумна... повеќе...

Шекеринска : Македонија во 2018. ќе го зголеми буџетот за одбрана и военото присуство во Авганистан

Шекеринска : Македонија во 2018. ќе го зголеми буџетот за одбрана и военото присуство во Авганистан

Брисел, 27 септември 2017 (МИА) - Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со шефот на маке... повеќе...

Димитров во Брисел се сретна со Јоханес Хан

Димитров во Брисел се сретна со Јоханес Хан

Брисел, 26 септември 2017 (МИА) - Очекување за почеток на претпристапните преговори со Европската ун... повеќе...

Средба на Османи со австрискиот вицеканцелар и министер за правда Брандштетер

Средба на Османи со австрискиот вицеканцелар и министер за правда Брандштетер

Скопје, 24 септември 2017 (МИА) - Заменик претседателот на Владата на Република Македонија Бујар Осм... повеќе...

Османи во Салцбург - Напредокот на РМ во евроинтеграцијата дел од новиот европски оптимизам во регионот

Османи во Салцбург - Напредокот на РМ во евроинтеграцијата дел од новиот европски оптимизам во регионот

Скопје, 24 септември 2017 (МИА) - Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска пр... повеќе...

Мозаик

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаб...

Седум соништа кои претскажуваат свадба

На сите ни се случило да сонуваме нешто за коешто ...

Како државите ги добиле своите називи

Едно неодамнешно истражување спроведено во Оксфорд...

Алкотраз - ноќен клуб во кој е дозволено да „прошверцувате“ пијалак

Првиот лондонски коктел бар Алкотраз, кој е инспир...

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Здружението Инглиш херитејџ објави список на некол...