• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 јануари 2017, 

На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

19 јануари 2017 (МИА) - Македонската православна црква денеска го слави Богојавление - Водици, голе... повеќе...

 
На денешен ден

На денешен ден

18 јануари 2017 (МИА)   1535.- Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро ја основал Лима, главен град на... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

17 јануари 2017 (МИА) 395.- Умрел византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Теодосие Велики,... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

16 јануари 2017 (МИА) 1547.- Кнезот Иван Четврти, во историјата познат како Иван Грозни, во Москва ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

15 јануари 2017 (МИА) 69.- На Римскиот форум побунетите преторијанци го убија римскиот цар Сервио С... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

14 јануари 2017 (МИА) 1742.- Во Лондон умрел Едмунд Халеј, англиски астроном и геофизичар. Меѓу дру... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

13 јануари 2017 (МИА) 1559.- Елизабета I е крунисана за англиска кралица. 1806.- Во Вршац е роден ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

12 јануари 2017 (МИА) 1628.- Роден е францускиот писател Шарл Перо, автор на прочуените збирки бајк... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

11 јануари 2017 (МИА) 347.- Роден е византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Теодосиј Велик... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

10 јануари 2017 (МИА) 49 г.п.н.е.- Гај Јулиј Цезар (римски војсководец, државник, диктатор) ја изго... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

9 јануари 2017 (МИА) 1792.- Со мировниот договор во Јаши завршила Руско-турската војна, која Османл... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

8 јануари 2017 (МИА) 1297.- Франческо Грималди, преоблечен во калуѓер продрел во крепоста Монако ко... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

7 јануари 2017 (МИА) - Денеска е Божик за христијаните кои се придржуваат на Јулијанскиот календар,... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

6 јануари 2017 (МИА) 1169.- Франција и Англија склучиле мир по средбата на кралевите Луј Седми и Хе... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

5 јануари 2017 (МИА) 911.- Во манастирот „Свети Наум“, на брегот на Охридското Езеро, умрел Наум Ох... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

4 јануари 2017 (МИА) 1710.- Роден е италијанскиот композитор Џовани Батиста Перголези. Дела: операт... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

3 јануари 2017 (МИА) 1875.- Умрел францускиот лексикограф и енциклопедист Пјер Атанас Ларус, издава... повеќе...

Мозаик

Бети Вајт 95, роденден го прослави на снимање

Актерката Бети Вајт својот 95. роденден го прослав...

Премиера на Враќањето на Ксандер Кејџ, ФХ3Х дел од ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Автомобил паркиран на тераса

На руските социјални мрежи се појави фотографија к...

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој моментно се на...

Какво возило има Хомер Симпсон

Симпсонови се едно от најпознатите семејства во СА...