• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Религии

БПЦ: Очекуваме наскоро да бидеме во посакуваното единство со МПЦ

БПЦ: Очекуваме наскоро да бидеме во посакуваното единство со МПЦ

Струмица, 11 декември 2017 (МИА) - На Светата божествена литургија што се одржа во храмот на Светите... повеќе...

 
Црквата „Св.великомаченик Ѓорги“ во Кочани одбележува 100 години постоење

Црквата „Св.великомаченик Ѓорги“ во Кочани одбележува 100 години постоење

Кочани, 9 декември 2017 (МИА) - Црковниот храм посветен на Свети великомаченик Ѓорги во Кочани денес... повеќе...

Свети Климент Охридски Чудотврец

Свети Климент Охридски Чудотврец

Скопје, 8 декември 2017 (МИА) - Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на ... повеќе...

Научен собир „Предание и мисија“ на Православниот богословски факултет

Научен собир „Предание и мисија“ на Православниот богословски факултет

Скопје, 7 декември 2017 (МИА) - Научен собир на тема „Предание и мисија“ ќе се одржи денеска на Прав... повеќе...

Проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“

Проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“

Скопје, 1 декември 2017 Што ќе значи одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква за и... повеќе...

Ѓорѓевски: Одлуката на БПЦ остава простор за различни интерпретации

Ѓорѓевски: Одлуката на БПЦ остава простор за различни интерпретации

Скопје, 1 декември 2017 (МИА) -  Неизвесно и неблагодарно е да се дадат какви било проценки пред да ... повеќе...

Камбовски и Старделов: Одлуката на БПЦ чекор во добра насока

Камбовски и Старделов: Одлуката на БПЦ чекор во добра насока

Скопје, 28 ноември 2017 (МИА) - Одлуката на БПЦ да се застапува пред другите помесни цркви за  воста... повеќе...

Во Манастирот во Рајчица почнаа да се делат Божикните пештери

Во Манастирот во Рајчица почнаа да се делат Божикните пештери

Скопје, 28 ноември 2107 (МИА) - На првиот ден од Божикниот пост преку кој до 7-ми јануари, православ... повеќе...

Почнува Божикниот пост

Почнува Божикниот пост

Скопје, 28 ноември 2017 (МИА) - За православните христијански верници кои се водат според Јулијански... повеќе...

Позитивни реакции за одлуката на Светиот синод на БПЦ

Позитивни реакции за одлуката на Светиот синод на БПЦ

Софија, 28 ноември 2017 (МИА) - Одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква да се анга... повеќе...

Митрополитот Агатангел повторно се оградува од соопштението на Синодот на МПЦ-ОА

Митрополитот Агатангел повторно се оградува од соопштението на Синодот на МПЦ-ОА

Скопје, 27 ноември 2017 (МИА) - Митрополитот Повардарски г. Агатангел во пишана реакција наведува де... повеќе...

МПЦ-ОА и благодари на Мајката црква-БПЦ

МПЦ-ОА и благодари на Мајката црква-БПЦ

Скопје, 27 ноември 2017 (МИА) – Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридс... повеќе...

БПЦ ќе ја застапува МПЦ пред помесните православни цркви

БПЦ ќе ја застапува МПЦ пред помесните православни цркви

Софија, 27 ноември 2017 (МИА) - Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница о... повеќе...

МПЦ-ОА ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква

МПЦ-ОА ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква

Скопје, 27 ноември 2017 (МИА) – Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридс... повеќе...

Синодот на БПЦ одлучи да ја застапува МПЦ пред помесните православни цркви

Синодот на БПЦ одлучи да ја застапува МПЦ пред помесните православни цркви

Софија, 27 ноември 2017 (МИА) - Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница о... повеќе...

Патијарх Неофит: Решението за МПЦ е сложено и треба добро да се осмисли

Патијарх Неофит: Решението за МПЦ е сложено и треба добро да се осмисли

Софија, 27 ноември 2017 (МИА) - Решението за Македонската православна црква (МПЦ-ОА) се бара толку м... повеќе...

БПЦ ќе го разгледува писмото од МПЦ-ОА

БПЦ ќе го разгледува писмото од МПЦ-ОА

Софија/Скопје, 27 ноември 2017 (МИА) - Светиот синод на БПЦ денеска треба да го разгледува писмото ш... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...