• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Економија свет

Турската економија со раст од 11,1 отсто

Турската економија со раст од 11,1 отсто

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Турската економија регистрира раст од  11,1 отсто во третото тримес... повеќе...

 
Србија: Вработените во приватниот сектор и во 2018 година без поголема плата

Србија: Вработените во приватниот сектор и во 2018 година без поголема плата

Белград, 11 декември 2017 (МИА) - Просечната заработувачка на вработените во приватниот сектор во Ср... повеќе...

Почна изградбата на првата турска нуклеарна централа

Почна изградбата на првата турска нуклеарна централа

Анкара, 10 декември 2017 (МИА) - Во реонот на градот Мерсин во јужна Турција денеска започна изградб... повеќе...

Хрватска ја зголеми минималната плата и квотата за странски работници

Хрватска ја зголеми минималната плата и квотата за странски работници

Загреб, 7 декември 2017 (МИА) - Хрватска ја зголеми минималната плата за пет отсто и го зголеми број... повеќе...

Чадеж: Српската трговија со балканските земји изнесува 5,3 милијарди евра

Чадеж: Српската трговија со балканските земји изнесува 5,3 милијарди евра

Белград, 7 декември 2017 (МИА) - Надворешната трговска размена на Србија со членките на Асоцијацијат... повеќе...

Грчката ДЕИ ќе гради термоцентрала во Турција

Грчката ДЕИ ќе гради термоцентрала во Турција

Атина, 6 декември 2017 (МИА) - Грчката државна енергетска компанија ДЕИ планира да се здружи со кине... повеќе...

Ципрас: Грција во 2018 година ќе ги остави зад себе болните реформи

Ципрас: Грција во 2018 година ќе ги остави зад себе болните реформи

Атина, 6 декември 2017 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека земјата ќе сврти нова стра... повеќе...

Потпишан договор за изградба на гасовод од Кипар до Европа

Потпишан договор за изградба на гасовод од Кипар до Европа

Никозија, 5 декември 2017 (МИА) - Претставници на Кипар, Грција, Италија и Израел денеска во Никозиј... повеќе...

Венцуела најави создавање сопствена криптовалута

Венцуела најави создавање сопствена криптовалута

Каракас, 4 декември 2017 (МИА) - Венецуела ќе создаде сопствена криптовалута, во рамки на напорите з... повеќе...

Цената на биткоинот достигна рекордна вредност од 11.800 долари

Цената на биткоинот достигна рекордна вредност од 11.800 долари

Франкфурт, 3 декември 2017 (МИА) - Цената на криптовалутата биткоин денеска достигна историски рекор... повеќе...

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Бугарија на БББ-

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Бугарија на БББ-

Софија, 2 декември 2017 (МИА) - Меѓународната бонитетна агенција „Стандард енд Пурс“ ги зголеми долг... повеќе...

Комисија во САД му даде дозвола на германски Баер да го купи Монсанто

Комисија во САД му даде дозвола на германски Баер да го купи Монсанто

Франкфурт, 1 декември 2017 (МИА) - Американската Комисија за странски инвестиции во САД (ЦФИУС) дене... повеќе...

До 2030 година ќе се роботизираат меѓу 400 и 800 милиони работни места

До 2030 година ќе се роботизираат меѓу 400 и 800 милиони работни места

Чикаго, 30 ноември 2017 (МИА) - Глобалната консултантска куќа Мекинси објави проценка дека до 2030 г... повеќе...

Зголемен бројот на странски туристи во Турција

Зголемен бројот на странски туристи во Турција

Анкара, 30 ноември 2017 (МИА) - Бројот на туристи во Турција во првите десет месеци од годината е зг... повеќе...

Доизградба на обиколницата е приоритетен проект за Штип

Доизградба на обиколницата е приоритетен проект за Штип

Штип 29 ноември 2017 (МИА) - Изградбата на обиколницата од населбата Сењак до бањата Кежовица е глав... повеќе...

Светска банка: Плаќањето даноци во Србија е полесно од пред пет години

Светска банка: Плаќањето даноци во Србија е полесно од пред пет години

Белград, 28 ноември 2017 (МИА) - Плаќањето данок во Србија е полесно од пред пет години, благодарени... повеќе...

Антиќ: Русите сакаат да го купат  РТБ Бор

Антиќ: Русите сакаат да го купат РТБ Бор

Белград, 26 ноември 2017 (МИА) - Еден од најголемите српски стратешки и рударски капацитети, РТБ Бор... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...