• A-
  • A
  • A+

четврток, 21 септември 2017, 

Граѓански сектор

Дебата: Месните заедници во креирањето локални политики

Дебата: Месните заедници во креирањето локални политики

Скопје, 24 август 2017 (МИА) - Месната самоуправа - неискористен потенцијал за јакнење на локалните ... повеќе...

 
Едукативен камп на подмладокот на Општинскиот црвен крст - Велес

Едукативен камп на подмладокот на Општинскиот црвен крст - Велес

Велес, 23 август 2017 (МИА) - Подмладокот на Општинската Организација на Црвен крст (ООЦК) од Велес ... повеќе...

Почина Ѓорги Ристески, новинар во весниците „Вечер“ и „Експрес“

Почина Ѓорги Ристески, новинар во весниците „Вечер“ и „Експрес“

Скопје, 23 август 2017 (МИА) - Денеска во Скопје, на 57-годишна возраст, ненадејно почина Ѓорги Рист... повеќе...

Средба на преставници на невладини организации на Бошњаците во АОПЗ

Средба на преставници на невладини организации на Бошњаците во АОПЗ

Скопје, 23 август 2017 (МИА) - Работен состанок со преставници на повеќе невладини организации на Бо... повеќе...

Претставници на ЗНМ и ССНМР се сретнаа со министерката Царовска

Претставници на ЗНМ и ССНМР се сретнаа со министерката Царовска

Скопје, 23 август 2017 (МИА) - Претставници на Здружението на новинарите на Македонија и на Самостој... повеќе...

Младински едукативен камп во Кочанско

Младински едукативен камп во Кочанско

Кочани, 22 август 2017 (МИА) - Клубот на млади при Црвениот крст од Кочани во месноста „Кај дабот“ в... повеќе...

Граѓански сектор: Предизборните програми да предвидат заштита на жени и девојчиња жртви на насилство

Граѓански сектор: Предизборните програми да предвидат заштита на жени и девојчиња жртви на насилство

Скопје, 22 август 2017 (МИА) - Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство испр... повеќе...

ТИ и ЦЕА: Да се надмине проблемот со патните трошоци на пратениците

ТИ и ЦЕА: Да се надмине проблемот со патните трошоци на пратениците

Скопје, 22 август 2017 (МИА) - Транспаренси Интернешнл – Македонија (ТИ) и Центарот за економски ана... повеќе...

Тренинг за менторки во Битола во рамки на Програмата за (само)вработување самохрани мајки

Тренинг за менторки во Битола во рамки на Програмата за (само)вработување самохрани мајки

Битола, 22 август 2017 (МИА)  - Здружението на бизнис жени, во партнерство со Бизнис Конфедерација н... повеќе...

„Савана“: Автобусот е релативно нов и ги исполнува сите стандарди

„Савана“: Автобусот е релативно нов и ги исполнува сите стандарди

Скопје, 21 август 2017 (МИА) - Автобусот кој синоќа изгуби контрола и излета од коловозот на автопат... повеќе...

„Иновативно кулинарско искуство 2017“ од 2 до 8 октомври во Скопје

„Иновативно кулинарско искуство 2017“ од 2 до 8 октомври во Скопје

Скопје, 21 август 2017 (МИА) - Светски познати готвачи со мишелин ѕвезди од Перу, Чиле, Германија, М... повеќе...

Започна „Опен фан фудбал 2017“ во Крива Паланка

Започна „Опен фан фудбал 2017“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 21 август 2017, (МИА) - Од денеска до петок двесте дечиња на возраст од седум до 12 г... повеќе...

Регионалната платформа за слобода на медиуми го осуди нападот на косовскиот новинар Олури

Регионалната платформа за слобода на медиуми го осуди нападот на косовскиот новинар Олури

Скопје, 21 август 2017 (МИА) - Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата ... повеќе...

Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизниси

Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизниси

Скопје, 21 август 2017 (МИА) - Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизнис... повеќе...

Тренинг за менторки во рамки на проектот за (само)вработување на самохрани мајки

Тренинг за менторки во рамки на проектот за (само)вработување на самохрани мајки

Скопје, 21 август 2017 (МИА) -  Обука за менторство и менторски процес на бизнис жени - идни менторк... повеќе...

Локализиран пожарот кај велешко Џидимирци, нов пожар во атарот на село Попадија

Локализиран пожарот кај велешко Џидимирци, нов пожар во атарот на село Попадија

Велес, 20 август 2017 (МИА) - Пожарот кај велешкото село Џидимирци во кој три дена гореше нискостебл... повеќе...

Македонците во Ербеле го прославија празникот Преображение Господово

Македонците во Ербеле го прославија празникот Преображение Господово

Дебар, 19 август 2017 (МИА) - Македонците од повеќе места во Република Албанија, во селото Ербеле, о... повеќе...

Мозаик

Морган Фримен „открива“ кој е Владимир Путин (видео)

Комитетот за истрага што го води случајот за новод...

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...