• A-
  • A
  • A+

четврток, 21 септември 2017, 

Граѓански сектор

Презентација на резултати од истражување за јавното мислење за полицијата

Презентација на резултати од истражување за јавното мислење за полицијата

Скопје, 14 септември 2017 (МИА) - Регионалната мрежа на граѓански организации Поинтплус и Аналитика ... повеќе...

 
Меѓународна конференција „Владеење на правото - Каде се движиме?”

Меѓународна конференција „Владеење на правото - Каде се движиме?”

Скопје, 14 септември 2017 (МИА) - Центарот за економски анализи (ЦЕА) од Скопје во соработка со Цент... повеќе...

Анкета на „Телма“ и МЦМС: Речиси 59 проценти од граѓаните задоволни од работата на Владата во првите 100 дена

Анкета на „Телма“ и МЦМС: Речиси 59 проценти од граѓаните задоволни од работата на Владата во првите 100 дена

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) - Речиси 59 проценти од граѓаните на Република Македонија се задовол... повеќе...

Локализиран пожарот кај делчевските села Драмче и Селник

Локализиран пожарот кај делчевските села Драмче и Селник

Делчево, 13 септемри 2017 (МИА) - Локализиран е пожарот кој од вчера попладне беше активен на терито... повеќе...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) - Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон... повеќе...

Форум во Делчево: Начини за полесно добивање средства од ИПА-програмата за прекугарнична соработка

Форум во Делчево: Начини за полесно добивање средства од ИПА-програмата за прекугарнична соработка

Делчево, 13 септември 2017 (МИА) - Граѓански организации и општини од Источно-планскиот регион и од ... повеќе...

Прв „Вики-камп“ во Македонија

Прв „Вики-камп“ во Македонија

Скопје, 13 септември 2017 (МИА) - Во преспанското село Брајчино изминатиот викенд се одржа првиот „В... повеќе...

Доставени забелешките за Нацрт-законот за медиуми

Доставени забелешките за Нацрт-законот за медиуми

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија, Самостојниот синдикат на ... повеќе...

Во Охрид работилница за подобрување на работните услови и дијалог со државните институции

Во Охрид работилница за подобрување на работните услови и дијалог со државните институции

Охрид, 12 сетпември 2017 (МИА) – Поразителната национална статистика која говори дека секоја седмица... повеќе...

Јавна дебата „Помирување и градење на мир – предизвици и решенија“

Јавна дебата „Помирување и градење на мир – предизвици и решенија“

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Основа на мирот е правдата, а за да отпочне и тече процесот на пом... повеќе...

Бејли: Најдобар начин да ги запaметиме оние кои сме ги загубиле е да им помогнеме на оние на кои им е потребно

Бејли: Најдобар начин да ги запaметиме оние кои сме ги загубиле е да им помогнеме на оние на кои им е потребно

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Најдобар начин да ги запаметиме оние кои сме ги загубиле е да им п... повеќе...

КСС реагира на функционирањето на Економско социјалниот совет

КСС реагира на функционирањето на Економско социјалниот совет

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска повторно обвин... повеќе...

МАНУ: Потребна е стручна и научна дебата за законот за јазиците

МАНУ: Потребна е стручна и научна дебата за законот за јазиците

Скопје, 12 април 2017 (МИА) - Македонската академија на науките и уметностите - МАНУ смета дека пред... повеќе...

СИЕР: Законот за минимална плата нема да биде гаранција дека работникот ќе ја добие

СИЕР: Законот за минимална плата нема да биде гаранција дека работникот ќе ја добие

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Синдикатот на индустрија, енергетика и рударство на РМ - СИЕР, сме... повеќе...

Тантуровски: За еден месец сите анкетните листови ќе бидат во базата на Антикорупциска

Тантуровски: За еден месец сите анкетните листови ќе бидат во базата на Антикорупциска

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - За еден месец би можело да се очекува Државната комисија за спречу... повеќе...

Меѓународен научен собир се одржа во Неготино

Меѓународен научен собир се одржа во Неготино

Неготино, 12 септември 2017 (МИА) - Меѓународен научен собир на тема „Процеси на културна интерферен... повеќе...

Словачки грантови за УКИМ и Црвен крст

Словачки грантови за УКИМ и Црвен крст

Скопје, 12 септември 2017 (МИА) - Словачкиот амбасадор Мартин Безак денска ќе им додели микрогрантов... повеќе...

Мозаик

Морган Фримен „открива“ кој е Владимир Путин (видео)

Комитетот за истрага што го води случајот за новод...

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...