• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Граѓански сектор

Два земјотреси попладнево во Охрид, Струга и Ресен

Два земјотреси попладнево во Охрид, Струга и Ресен

Скопје, 26 јуни 2017 (МИА) - Два земјотреса чии епицентри потекнуваат од охридското епицентрално под... повеќе...

 
Делчевските планинари се искачија на врвот Маљовица на Рила

Делчевските планинари се искачија на врвот Маљовица на Рила

Делчево, 26 јуни 2017 (МИА) - Делчевските планинари го освоија врвот Маљовица на Рила со надморска в... повеќе...

Кривопаланечки планинари се искачија на највисокиот врв на Балканот, Мусала

Кривопаланечки планинари се искачија на највисокиот врв на Балканот, Мусала

Крива Паланка, 26 јуни 2017 (МИА) – Петнаесет членови на Здружението за планинарење и заштита на пла... повеќе...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Рускиот конзулат во Битола

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Рускиот конзулат во Битола

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) - Почесниот Конзулат на Руската Федерација во Битола упати честитка по по... повеќе...

Во Велес заврши  петтиот  „Баскерфест“

Во Велес заврши петтиот „Баскерфест“

Велес 25 јуни 2017(МИА) - Уличниот фестивал „Баскерфест“ по петти пат синоќа заврши во Велес, а ... повеќе...

Одбележување 61 година од раѓањето на Борис Трајковски

Одбележување 61 година од раѓањето на Борис Трајковски

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) - Денеска се навршуваат 61 година од  раѓањето на трагично загинатиот пре... повеќе...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни ... повеќе...

Меѓународен ден на балканските Египќани

Меѓународен ден на балканските Египќани

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Во Охрид денеска се одбележа Денот на балканските египќани - 24 јуни. П... повеќе...

Донирана хуманитарна помош обезбедена преку кампањата „Македонија со љубов за Алепо“

Донирана хуманитарна помош обезбедена преку кампањата „Македонија со љубов за Алепо“

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Хуманитарна помош и облека и обувки за 350 деца од пет центри за деца б... повеќе...

Меѓународен ден на балканските Египќани

Меѓународен ден на балканските Египќани

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Во Република Македонија денеска се одбележува Денот на балканските еѓип... повеќе...

Крводарителска акција во чест на загинатиот полицаец Волкановски

Крводарителска акција во чест на загинатиот полицаец Волкановски

Неготино, 23 јуни 2017 (МИА) - По повод 16 годишнината од трагичното загинување на полицаецот Коста ... повеќе...

Конференција за иднината на комерцијалните ТВ-канали на национално ниво

Конференција за иднината на комерцијалните ТВ-канали на национално ниво

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Претставници на медиумската индустрија, граѓанското општество и институ... повеќе...

Симулациска вежба за спасување при катастрофи во реката Вардар на Општинскиот Црвен крст во Велес

Симулациска вежба за спасување при катастрофи во реката Вардар на Општинскиот Црвен крст во Велес

Велес, 23 јуни 2017 (МИА) - Општинскиот Црвен крст од Велес во рамки на проектот „Обука и опремување... повеќе...

Брима: Променети рејтинзите на партиите и политичарите по изборот на новата Влада

Брима: Променети рејтинзите на партиите и политичарите по изборот на новата Влада

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Најновиот политички барометар на Брима покажува дека по изборот на нова... повеќе...

Отворен ден на проектот „Локална интеграција на бегалците, внатрешно раселените лица и малцинските групи”

Отворен ден на проектот „Локална интеграција на бегалците, внатрешно раселените лица и малцинските групи”

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - НВО Сумнал од Битола денеска во своите простории организира Отворен ден... повеќе...

Центар за вработување на лица со хендикеп

Центар за вработување на лица со хендикеп

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Стопанската комора на Македонија и „Полио Плус – движење против хендике... повеќе...

Регионален форум за младинска вработливост

Регионален форум за младинска вработливост

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Во организација на Центарот за интеркултурен дијалог денеска во Скопје ... повеќе...

Мозаик

Ексхумација на посмртните останки на шпанскиот сликар Салвадор Дали

Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на...

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...