• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Правосудство

Јанева: Наредната седмица нови обвинителни акти на СЈО

Јанева: Наредната седмица нови обвинителни акти на СЈО

Охрид, 23 јуни 2017 (МИА) - Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат ... повеќе...

 
Уставен суд поведе постапка за Законот за електронски комуникации

Уставен суд поведе постапка за Законот за електронски комуникации

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка за оценува... повеќе...

Уставниот поведе постапка за уставноста на член од Законот за електронски комуникации

Уставниот поведе постапка за уставноста на член од Законот за електронски комуникации

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка за оценува... повеќе...

Уставниот суд расправа за Законот за електронски комуникации

Уставниот суд расправа за Законот за електронски комуникации

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Уставниот суд денеска расправа за уставноста и законитоста на членот 17... повеќе...

Народен правобранител: Македонија има политика на затворени граници кон бегалците

Народен правобранител: Македонија има политика на затворени граници кон бегалците

Скопје, 20 јуни 2017 (МИА) - Народниот правобранител денеска по повод Светскиот ден на бегалците пре... повеќе...

Судот го прифати обвинителниот акт на СЈО за „Транспортер“

Судот го прифати обвинителниот акт на СЈО за „Транспортер“

Скопје, 20 јуни 2017 (МИА) - Основниот суд Скопје 1 соопшти дека е прифатен обвинителниот акт од Спе... повеќе...

Школа на природно право: Неопходни темелни реформи во правосудниот систем

Школа на природно право: Неопходни темелни реформи во правосудниот систем

Охрид, 19 јуни 2017 (МИА) - Дваесет и пет магистранти и пет докторанти на правни и политички студии ... повеќе...

СЈО: Поднесено барање за заштита на законитоста за предметот „Талир“

СЈО: Поднесено барање за заштита на законитоста за предметот „Талир“

Скопје, 16 јуни 2017 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство (СЈО)  денеска соопшти дека постапувај... повеќе...

Народниот правобранител со иницијатива за измена на Законот за заштита на децата

Народниот правобранител со иницијатива за измена на Законот за заштита на децата

Скопје, 16 јуни 2017 (МИА) - Народниот правобранител покрена иницијатива за измени на Законот за заш... повеќе...

Советот на обвинители го прифати предлогот за смена на Зврлевски

Советот на обвинители го прифати предлогот за смена на Зврлевски

Скопје, 13 јуни 2017 (МИА) - Советот на јавни обвинители на денешна седница со мнозинство гласови го... повеќе...

Министерот Салији се сретна со амбасадорот Жбогар

Министерот Салији се сретна со амбасадорот Жбогар

Скопје, 12 јуни 2017 (МИА) - Министерот за правда Билен Салији и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Са... повеќе...

Во Штип формирано тело за заштита од дискриминација

Во Штип формирано тело за заштита од дискриминација

Штип, 12 јуни 2017 (МИА) - Општина Штип денеска го промовираше телото за заштита од дискриминација, ... повеќе...

ОЈО побара притвор за скопјенецот кој изработувал и продавал фалсификувани исправи

ОЈО побара притвор за скопјенецот кој изработувал и продавал фалсификувани исправи

Скопје, 12 јуни 2017 (МИА) - Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје д... повеќе...

Министерот Салији се сретна со амбасадорката Суомалаинен

Министерот Салији се сретна со амбасадорката Суомалаинен

Скопје, 12 јуни 2017 (МИА) - Министерот за правда Билен Салији и амбасадорката на Мисијата на ОБСЕ в... повеќе...

Димитриев во СЈО за „Талир“, побарал увид во доказите

Димитриев во СЈО за „Талир“, побарал увид во доказите

Скопје, 9 јуни 2017 (МИА) - Поранешниот технички премиер и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Дим... повеќе...

Врховен ја одложи јавната седница за „Монструм“

Врховен ја одложи јавната седница за „Монструм“

Скопје, 8 јуни 2017 (МИА) - Врховниот суд на Република Македонија денеска соопшти дека јавната седни... повеќе...

Врховен ја одложи јавната седница за убиството кај Смилковско Езеро

Врховен ја одложи јавната седница за убиството кај Смилковско Езеро

Скопје, 8 јуни 2017 (МИА) - Врховниот суд на Република Македонија денеска соопшти дека јавната седни... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...