• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Образование и наука

Заврши Летната школа на ФЕИТ

Заврши Летната школа на ФЕИТ

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) – Околу 60 посетители од кои дел средношколци беа дел од летната школа „E... повеќе...

 
Министерката Дескоска се сретна со амбасадорот на САД Бејли

Министерката Дескоска се сретна со амбасадорот на САД Бејли

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Министерката за образование и наука (МОН) Рената Дескоска денеска имаше... повеќе...

Министерката за образование ги почна консултациите за реформите во високото образование

Министерката за образование ги почна консултациите за реформите во високото образование

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) – Министерката за образование и наука Рената Тренеска-Дескоска ги почна к... повеќе...

Дескоска и Таравари се сретнаа со претставници на граѓанската иницијатива „5 до 12“

Дескоска и Таравари се сретнаа со претставници на граѓанската иницијатива „5 до 12“

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Од страна на Министерството за образование и наука ќе бидат вклучени пр... повеќе...

Ученици од „Јахја Кемал“ во САД освоија 15 медали и 14 пофалници

Ученици од „Јахја Кемал“ во САД освоија 15 медали и 14 пофалници

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Триесет и пет ученици од приватното средно училиште „Јахја Кемал“ кои у... повеќе...

Владимир Максимовски - апсолутен победник Интернационалната олимпијада по информатика во Измир

Владимир Максимовски - апсолутен победник Интернационалната олимпијада по информатика во Измир

Скопје, 20 јуни 2017 (МИА) - Владимир Максимовски од Штип, ученик во училиштето „Јахја Кемал“ во Ско... повеќе...

МОН: Обелоденената е лажната понуда на дисперзирани студии на УКИМ

МОН: Обелоденената е лажната понуда на дисперзирани студии на УКИМ

Скопје, 19 јуни 2017 (МИА) - Лажниот популизам и лицемерие на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, затоа т... повеќе...

Модна ревија на студенти по дизајн од МТФ (ДПЛ)

Модна ревија на студенти по дизајн од МТФ (ДПЛ)

Скопје, 19 јуни 2017 (МИА) - На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Мето... повеќе...

Реконструкција на покривот на ОУ „Страшо Пинџур“ во Чешиново

Реконструкција на покривот на ОУ „Страшо Пинџур“ во Чешиново

Кочани, 19 јуни 2017 (МИА) - Со средства во висина од над еден ипол милион денари ќе се изврши рекон... повеќе...

Модна ревија на студенти по дизајн од МТФ

Модна ревија на студенти по дизајн од МТФ

Скопје, 19 јуни 2017 (МИА) - На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Мето... повеќе...

МОН: Ги слушаме барањата на универзитетите и студентите

МОН: Ги слушаме барањата на универзитетите и студентите

Скопје, 18 јунин 2017 (МИА) - Министерството за образование и наука го послуша гласот на Универзитет... повеќе...

Јубилеен 50. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Јубилеен 50. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Охрид, 18 јуни 2017 (МИА) - Во Охрид денеска ќе биде отворен јубилејниот 50. Меѓународен семинар за ... повеќе...

Слободни 26.105 места за упис на државните универзитети

Слободни 26.105 места за упис на државните универзитети

Скопје, 17 јуни 2017 (МИА) - Вкупно 26.105 места се обезбедени за упис на студенти на државните унив... повеќе...

Промовирани нови 310 инженери на ФЕИТ

Промовирани нови 310 инженери на ФЕИТ

Скопје, 17 јуни 2017 (МИА) - Факултетот за електротехника и информатички технологии синоќа во Македо... повеќе...

Меѓународна тркалезна маса за лексикографските трудови во Македонија

Меѓународна тркалезна маса за лексикографските трудови во Македонија

Скопје, 17 јуни 2017 (МИА) - „Лексикографските трудови во Македонија“ е темата на тркалезната маса ш... повеќе...

МОН: Државниот студенски центар „Скопје“ должи над 280 милиони денари

МОН: Државниот студенски центар „Скопје“ должи над 280 милиони денари

Скопје, 16 јуни 2017 (МИА) - Министерството за образование и наука денеска информираше дека Државнио... повеќе...

Меѓународна научна конференција за природно-математички науки

Меѓународна научна конференција за природно-математички науки

Тетово, 16 јуни 2017 (МИА) - На Државниот универзитет во Тетово денеска беше отворена првата меѓунар... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...