• A-
  • A
  • A+

понеделник, 25 септември 2017, 

Свет

Џордан поддржа спортисти кои клечат при интонирање химна

Џордан поддржа спортисти кои клечат при интонирање химна

Чикаго, 25 септември 2015 (МИА) – Кошаркарската легенда Мајкл Џордан изрази поддршка за слободата на... повеќе...

 
Иран, сепак, сé уште не ја затвори границата со Ирачки Курдистан

Иран, сепак, сé уште не ја затвори границата со Ирачки Курдистан

Техеран, 25 септември 2017 (МИА) - Иранското Министерство за надворешни работи денеска објави ново с... повеќе...

Франција го претстави петгодишниот инвестициски план, вреден 57 милијарди долари

Франција го претстави петгодишниот инвестициски план, вреден 57 милијарди долари

Париз, 25 септември 2017 (МИА) - Француската Влада денеска го претстави инвестицискиот план, со кој ... повеќе...

Во близина на Киркук убиен член на курдските сили за безбедност

Во близина на Киркук убиен член на курдските сили за безбедност

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) – Член на курдските оружени формации Пешмерга беше убиен и двајца се... повеќе...

Курдски генерал: Прво независност, а потоа руско оружје

Курдски генерал: Прво независност, а потоа руско оружје

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) - Курдските вооружени формации - пешмерги се подготвени да го спреча... повеќе...

Парламентот во Багдад бара испраќање војници во ирачки Курдистан (ДПЛ)

Парламентот во Багдад бара испраќање војници во ирачки Курдистан (ДПЛ)

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) – Ирачкиот парламент гласаше денеска да бидат испратени воени сили в... повеќе...

Ирачки Курдистан одржува референдум, Багдад распоредува војници

Ирачки Курдистан одржува референдум, Багдад распоредува војници

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) - Ирачкиот парламент побара да бидат испратени војници во автономнио... повеќе...

Парламентот во Багдад бара испраќање војници во ирачки Курдистан

Парламентот во Багдад бара испраќање војници во ирачки Курдистан

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) – Ирачкиот парламент побара да бидат испратени војници во автономнио... повеќе...

Меркел планира нов четиригодишен мандат како канцелар

Меркел планира нов четиригодишен мандат како канцелар

Берлин, 25 септември 2017 (МИА) – Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави денеска дека планира да ... повеќе...

Макрон ќе предложи реформи за ЕУ и јакнење на монетарната унија

Макрон ќе предложи реформи за ЕУ и јакнење на монетарната унија

Париз, 25 септември 2017 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе ги промовира своите ... повеќе...

Дуда предлага уставни измени за именување на врховните судии

Дуда предлага уставни измени за именување на врховните судии

Варшава, 25 септември 2017 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска предложи уставни измени,... повеќе...

Ирачкиот премиер нареди заштита на загрозените граѓани во Ирачки Курдистан

Ирачкиот премиер нареди заштита на загрозените граѓани во Ирачки Курдистан

Багдад, 25 септември 2017 (МИА) - Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска им нареди на безбедноснит... повеќе...

Руски авиони нападнале позиции на Сириските демократски сили

Руски авиони нападнале позиции на Сириските демократски сили

Бејрут, 25 септември 2017 (МИА) - Бунтовничката коалиција Сириски демократски сили (СДФ) соопшти дек... повеќе...

Анкара најавува низа мерки поради референдумот во Ирачки Курдистан

Анкара најавува низа мерки поради референдумот во Ирачки Курдистан

Ербил, 25 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека по... повеќе...

Седмо апсење за нападот во метрото во Лондон

Седмо апсење за нападот во метрото во Лондон

Лондон, 25 септември 2017 (МИА) - Британската полиција денеска уапси 20-годишно момче во врска со на... повеќе...

Јункер: На ЕУ и е потребна силна Германија

Јункер: На ЕУ и е потребна силна Германија

Брисел, 25 септември 2017 (МИА) - Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер и честиташе ... повеќе...

Пјонгјанг: „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја

Пјонгјанг: „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја

Пјонгјанг, 25 септември 2017 (МИА) - „САД ќе горат во пламен“ ако ја нападнат Северна Кореја, гласи ... повеќе...