• A-
  • A
  • A+
понеделник, 20 ноември 2017, 

Свет

Гутереш бара итна истрага за продажбата на мигранти во Либија

Гутереш бара итна истрага за продажбата на мигранти во Либија

Њујорк, 20 ноември 2017 (МИА) - Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска побара итна истра... повеќе...

 
Пораст на невработеноста во Русија, околу 3,86 милиони невработени

Пораст на невработеноста во Русија, околу 3,86 милиони невработени

Москва, 20 ноември 2017 (МИА)  - Бројот на невработени лица во Русија, минатиот месец достигна 3,86 ... повеќе...

Путин: Руската војска и морнарица мора да имаат најмодерно оружје

Путин: Руската војска и морнарица мора да имаат најмодерно оружје

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) - Руската војска и морнарица мора да бидат опремени со најмодерно оруж... повеќе...

Европската агенција за лекови ќе се пресели во Амстердам, одлучи Советот на ЕУ

Европската агенција за лекови ќе се пресели во Амстердам, одлучи Советот на ЕУ

Брисел, 20 ноември 2017 (МИА) - Советот на ЕУ денеска го назначи Амстердам за следно седиште на Евро... повеќе...

Сеул: Казнети двајца високи севернокорејски офицери

Сеул: Казнети двајца високи севернокорејски офицери

Сеул, 20 ноември 2017 (МИА) - Северна Кореја спроведува ретка инспекција на клучниот воен орган пора... повеќе...

Трамп ја враќа Северна Кореја на листата на држави кои „спонзорираат тероризам"

Трамп ја враќа Северна Кореја на листата на држави кои „спонзорираат тероризам"

Вашингтон, 20 ноември 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе ја врати Се... повеќе...

Меркел: Претпочитам нови избори наместо малцинска влада

Меркел: Претпочитам нови избори наместо малцинска влада

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави  дека сака нови избори, ... повеќе...

Рускиот патријарх Кирил: На човештвото му се ближи крајот, внимавајте што правите

Рускиот патријарх Кирил: На човештвото му се ближи крајот, внимавајте што правите

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) - Рускиот Патријарх Кирил ги повика политичарите и граѓаните да се обе... повеќе...

Американските сили бомбардираа фабрики за дрога во Авганистан

Американските сили бомбардираа фабрики за дрога во Авганистан

Кабул, 20 ноември 2017 (МИА) - Американските сили бомбардираа неколку фабрики за производство на дро... повеќе...

На Парламентот на Зимбабве му требаат два дена за смена на Мугабе

На Парламентот на Зимбабве му требаат два дена за смена на Мугабе

Хараре, 20 ноември 2017 (МИА) - На Парламентот на Зимбабве ќе му требаат два дена за да го смени пре... повеќе...

Сингапур воведе „дозвола за движење“ на автомобили

Сингапур воведе „дозвола за движење“ на автомобили

Сингапур, 20 ноември 2017 (МИА) - Во борбата против сообраќајниот метеж, Сингапур го ограничува број... повеќе...

Иран ја обвини Арапската лига за изнесени лаги под притисок на Саудиска Арабија

Иран ја обвини Арапската лига за изнесени лаги под притисок на Саудиска Арабија

Техеран, 20 ноември 2017 (МИА) - Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Бахрам ... повеќе...

Мугабе за утре свика владина седница

Мугабе за утре свика владина седница

Хараре, 20 ноември 2017 (МИА) - Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе за утре свика средба на мин... повеќе...

Ракетните системи „Патриот“ кои Романија ќе ги купи од САД ќе бидат оперативни во 2020 година

Ракетните системи „Патриот“ кои Романија ќе ги купи од САД ќе бидат оперативни во 2020 година

Букурешт, 20 ноември 2017 (МИА) - Романскиот министер за одбрана Михај Фифор изјави дека ракетните с... повеќе...

Силни земјотреси во светот наредната година, предупредуваат научници

Силни земјотреси во светот наредната година, предупредуваат научници

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА) – Во 2018 година можни се силни земјотреси во целиот свет поради перио... повеќе...

Штајнмаер: Засега не се планирани нови избори во Германија (ДПЛ)

Штајнмаер: Засега не се планирани нови избори во Германија (ДПЛ)

Берлин, 20 ноември 2017 (МИА)  - Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска дека ... повеќе...

Издавањето визи во конзулатите на САД во Русија можеби наскоро ќе биде вратено на сила

Издавањето визи во конзулатите на САД во Русија можеби наскоро ќе биде вратено на сила

Москва, 20 ноември 2017 (МИА) – Издавањето визи во американските конзулати во Русија би можело да би... повеќе...