• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Општество

Во Велес заврши петтиот „Баскерфест“

Во Велес заврши  петтиот  „Баскерфест“

Велес 25 јуни 2017(МИА) - Уличниот фестивал „Баскерфест“ по петти пат синоќа заврши во Велес, а ... повеќе...

 
Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) - Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го ... повеќе...

Одбележување 61 година од раѓањето на Борис Трајковски

Одбележување 61 година од раѓањето на Борис Трајковски

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) - Денеска се навршуваат 61 година од  раѓањето на трагично загинатиот пре... повеќе...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни ... повеќе...

Меѓународен ден на балканските Египќани

Меѓународен ден на балканските Египќани

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Во Охрид денеска се одбележа Денот на балканските египќани - 24 јуни. П... повеќе...

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

Пехчево, 24 јуни 2017 (МИА) - Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џама... повеќе...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди ... повеќе...

Донирана хуманитарна помош обезбедена преку кампањата „Македонија со љубов за Алепо“

Донирана хуманитарна помош обезбедена преку кампањата „Македонија со љубов за Алепо“

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Хуманитарна помош и облека и обувки за 350 деца од пет центри за деца б... повеќе...

Меѓународен ден на балканските Египќани

Меѓународен ден на балканските Египќани

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Во Република Македонија денеска се одбележува Денот на балканските еѓип... повеќе...

Крводарителска акција во чест на загинатиот полицаец Волкановски

Крводарителска акција во чест на загинатиот полицаец Волкановски

Неготино, 23 јуни 2017 (МИА) - По повод 16 годишнината од трагичното загинување на полицаецот Коста ... повеќе...

Конференција за иднината на комерцијалните ТВ-канали на национално ниво

Конференција за иднината на комерцијалните ТВ-канали на национално ниво

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Претставници на медиумската индустрија, граѓанското општество и институ... повеќе...

Симулациска вежба за спасување при катастрофи во реката Вардар на Општинскиот Црвен крст во Велес

Симулациска вежба за спасување при катастрофи во реката Вардар на Општинскиот Црвен крст во Велес

Велес, 23 јуни 2017 (МИА) - Општинскиот Црвен крст од Велес во рамки на проектот „Обука и опремување... повеќе...

Брима: Променети рејтинзите на партиите и политичарите по изборот на новата Влада

Брима: Променети рејтинзите на партиите и политичарите по изборот на новата Влада

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Најновиот политички барометар на Брима покажува дека по изборот на нова... повеќе...

Отворен ден на проектот „Локална интеграција на бегалците, внатрешно раселените лица и малцинските групи”

Отворен ден на проектот „Локална интеграција на бегалците, внатрешно раселените лица и малцинските групи”

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - НВО Сумнал од Битола денеска во своите простории организира Отворен ден... повеќе...

Центар за вработување на лица со хендикеп

Центар за вработување на лица со хендикеп

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Стопанската комора на Македонија и „Полио Плус – движење против хендике... повеќе...

Регионален форум за младинска вработливост

Регионален форум за младинска вработливост

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Во организација на Центарот за интеркултурен дијалог денеска во Скопје ... повеќе...

Проект за вклучување на НВО секторот во реформскиот процес на Поглавје 20

Проект за вклучување на НВО секторот во реформскиот процес на Поглавје 20

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Пред НВО секторот во Македонија денеска беше промовиран проектот „Јакне... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...