• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Економија

За градежни материјали и гориво лани потрошени 12,9 милијарди денари

За градежни материјали и гориво лани потрошени 12,9 милијарди денари

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност минатата годин... повеќе...

 
Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска док... повеќе...

Министерот Сугарески се сретна со Здружението на градежништво и градежни материјали

Министерот Сугарески се сретна со Здружението на градежништво и градежни материјали

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Да се донесат закони за градење и за просторно и урбанистичко планирање... повеќе...

Извозот од Турција во Катар зголемен трипати

Извозот од Турција во Катар зголемен трипати

Анкара, 23 јуни 2017 (МИА) - Извозот од Турција во Катар, во вкупна вредност од 29 милиони евра, сег... повеќе...

Нето платата во април 22.672 денари

Нето платата во април 22.672 денари

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Нето платата во април годинава забележа зголемување од 1,4 отсто и изне... повеќе...

Околу 65 отсто од потрошената струја во април била од домашни извори

Околу 65 отсто од потрошената струја во април била од домашни извори

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Во април годинава, во Република Македонија, се потошени 601.034 МWh еле... повеќе...

Владата му наложи на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за рударска опрема

Владата му наложи на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за рударска опрема

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија на синоќешната седница одлучи да му нал... повеќе...

ММФ: Напредуваат преговорите за намалување на грчкиот долг

ММФ: Напредуваат преговорите за намалување на грчкиот долг

Вашингтон, 22 јуни 2017 (МИА) – Постигнат е напредок во преговорите за намалување на грчкиот долг. Т... повеќе...

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Бизнисмени од Блискиот Исток ја избраа Македонија како можна земја за р... повеќе...

Отстранети „дивите“ пазарџии пред Зелениот пазар во Куманово

Отстранети „дивите“ пазарџии пред Зелениот пазар во Куманово

Куманово, 22 јуни 2017 (МИА) - Отстранети се „дивите“ пазарџии лоцирани пред  Зелениот пазар во Кума... повеќе...

Се повеќе бизниси водени од жени, недостига техничка и финансиска поддршка

Се повеќе бизниси водени од жени, недостига техничка и финансиска поддршка

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Бројот на претпријатијата водени од жени во Македонија е значително зго... повеќе...

Еко-трпезно грозје со поддршка на УНДП

Еко-трпезно грозје со поддршка на УНДП

Струмица, 22 јуни 2017 (МИА) - Еко-трпезно грозје ќе произведува винаријата „Далвина“ со поддршка на... повеќе...

Прв чартер лет од Катовице на Охридскиот аеродром

Прв чартер лет од Катовице на Охридскиот аеродром

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - На охридскиот аеродром „Св.Апостол Павле“, денеска ќе пристигне првиот ... повеќе...

Анализа: Во БиХ во април имало најмногу фирми во регионот со блокирани сметки

Анализа: Во БиХ во април имало најмногу фирми во регионот со блокирани сметки

Љубљана, 21 јуни 2017 (МИА) - Во Босна и Херцеговина во април оваа година имало најмногу фирми во ре... повеќе...

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје - Атина

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје - Атина

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Воведување директна авиолинија Скопје - Атина за интензивирање на делов... повеќе...

Онлајн продажбата во Македонија во зачеток, граѓаните се плашат од злоупотреби

Онлајн продажбата во Македонија во зачеток, граѓаните се плашат од злоупотреби

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Продажбата преку интернет во Македонија е во зачеток бидејќи кај граѓан... повеќе...

Онлајн продажбата во Македонија во зачеток, граѓаните се плашат од злоупотреба на податоците

Онлајн продажбата во Македонија во зачеток, граѓаните се плашат од злоупотреба на податоците

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - Продажбата преку интернет во Македонија е во зачеток бидејќи кај граѓан... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...