• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Свет

И покрај забраната организаторите ветуваат одржување на Парада на гордоста во Истанбул

И покрај забраната организаторите ветуваат одржување на Парада на гордоста во Истанбул

Истанбул, 25 јуни 2017 (МИА) - Организаторите на Парадата на гордоста во Истанбул ветија дека ќе ја ... повеќе...

 
Хакерски напад врз британскиот Парламент

Хакерски напад врз британскиот Парламент

Лондон, 25 јуни 2017 (МИА) - Хакери се обиделе да продрат во електронската пошта на пратениците и ни... повеќе...

Најмалку 123 луѓе загинаа откако се преврти и се запали цистерна со нафта во Пакистан

Најмалку 123 луѓе загинаа откако се преврти и се запали цистерна со нафта во Пакистан

Исламабад, 25 јуни 2017 (МИА) - Цистерна со нафта се преврти и се запали на автопат во Пакистан при ... повеќе...

Протести пред воздухопловната база во Каракас

Протести пред воздухопловната база во Каракас

Каракас, 25 јуни 2017 (МИА) - Безбедносните сили на Венецуела употребија солзавец за да растераат гр... повеќе...

Умерен земјотрес во Јапонија

Умерен земјотрес во Јапонија

Токио, 25 јуни 2017 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ... повеќе...

ОН: Јемен се соочува со најголема епидемија на колера во светот

ОН: Јемен се соочува со најголема епидемија на колера во светот

Њујорк, 25 јуни 2017 (МИА) - Во Јемен, земја разурната од војна, регистриртани се над 200.000 случаи... повеќе...

Парламентарни избори во Албанија

Парламентарни избори во Албанија

Тирана, 25 јуни 2017(МИА)  - Повеќе од 3,4 милиони албански граѓани со прав на глас  денеска ги изби... повеќе...

Израелски авион нападна позиции на сириската армија

Израелски авион нападна позиции на сириската армија

Ерусалим, 24 јуни 2017 (МИА) - Изралски воен авион нападна неколку позиции на сириската Влада во бли... повеќе...

Во Турција уапсени петмина бомбаш-самоубијци

Во Турција уапсени петмина бомбаш-самоубијци

Анкара, 24 јуни 2017 (МИА) - Пет лица се уапсени во реонот на турско-сириската граница под сомнение ... повеќе...

Русија: Ќе се влошат односите со Норвешка поради базата на американските маринци

Русија: Ќе се влошат односите со Норвешка поради базата на американските маринци

Осло, 24 јуни 2017 (МИА) - Одлуката на Норвешка да го зголеми присуството на американски маринци на ... повеќе...

Шпанската крајбрежна стража спаси повече од 200 мигранти

Шпанската крајбрежна стража спаси повече од 200 мигранти

Мадрид, 24 јуни 2017 (МИА) - Шпанската крајбрежна стража денеска соопшти дека спасила над 200 мигран... повеќе...

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Приштина, 24 јуни 2017 (МИА) - Еден од можните кандидати за премиер на Косово Рамуш Харадинај тврди ... повеќе...

Во самоубиствените напади во Пакистан загинаа 73 лица

Во самоубиствените напади во Пакистан загинаа 73 лица

Исламабад, 24 јуни 2017 (МИА) - Ден по самоубиствените напади во пакистан, властите соопштија дека б... повеќе...

Косово: Кандидатот за премиер Албин Курти ќе работи за обединување на Косово и Албанија

Косово: Кандидатот за премиер Албин Курти ќе работи за обединување на Косово и Албанија

Приштина, 24 јуни 2017 (МИА) - Основачот на крајнодесничарската косовско движење Самоопределување Ал... повеќе...

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Меѓународниот суд на правдата одлучува за спорот меѓу Британија и Маурициус за архипелагот Чагос

Лондон, 24 јуни 2017 (МИА) - Долгогодишниот спор меѓу Велика Британија и Маурициус, во врска со стат... повеќе...

Алексеј Навални исклучен од изборната трка за претседател на Русија

Алексеј Навални исклучен од изборната трка за претседател на Русија

Москва, 24 јуни 2017 (МИА) - Рускиот опозиционер Алексеј Навални е исклучен од трката за претседател... повеќе...

Утре во Албанија треба да гласаат над 3,4 милиони лица

Утре во Албанија треба да гласаат над 3,4 милиони лица

Тирана, 24 јуни 2017 (МИА) - Денеска во Албанија е предизборен молк пред утрешните парламентарни изб... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...