• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Свет

Црна Гора доби меѓународен кон за црногорскиот јазик

Црна Гора доби меѓународен кон за црногорскиот јазик

Подгорица, 12 декември 2017 (МИА) - Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик во рамките ... повеќе...

 
Побарана конгресна истрага против Трамп за „недолично секусално однесување“

Побарана конгресна истрага против Трамп за „недолично секусално однесување“

Вашингтон, 12 декември 2017 (МИА) - Три од жените, кои лани го обвинија американскиот претседател До... повеќе...

„Акциите на Израел во Газа“ мотив за денешниот обид за напад во Њујорк

„Акциите на Израел во Газа“ мотив за денешниот обид за напад во Њујорк

Њујорк, 11 декември 2017 (МИА) - Бангладешанецот Акајед Улах, кој денеска се обиде да изврши бомбашк... повеќе...

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Путин-Ердоган: Одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток (ДПЛ)

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусал... повеќе...

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Анкара, 11 декември 2017 (МИА) - Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусал... повеќе...

Украински суд го ослободи Саакашвили од притвор

Украински суд го ослободи Саакашвили од притвор

Киев, 11 декември 2017 (МИА) - Украински суд вечерва донесе одлука за ослободување од притвор на пор... повеќе...

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 11 декември 2017 (МИА) - Србија на Меѓувладината конференција во Брисел вечерва ги отвори ше... повеќе...

Шојгу: Дел од рускиот контингерн во Сирија тргна кон Русија

Шојгу: Дел од рускиот контингерн во Сирија тргна кон Русија

Анакра, 11 декември 2017 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Шојгу вечерва изјави д... повеќе...

Меј: Лондон нема да ја плати сметката на ЕУ без конечен договор за Брегзит

Меј: Лондон нема да ја плати сметката на ЕУ без конечен договор за Брегзит

Лондон, 11 декември 2017 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Лондон ќе ја исплати п... повеќе...

Трансродните Американци од 1 јануари ќе можат да одат во војска

Трансродните Американци од 1 јануари ќе можат да одат во војска

Вашингтон, 11 декември 2017 (МИА) - Пентагон дозволи од 1 јануари 2018 во Армијата на САД да стапува... повеќе...

Военото аташе на БиХ во Холандија обвинето за воени злосторства

Военото аташе на БиХ во Холандија обвинето за воени злосторства

Сараево, 11 декември 2017 (МИА) - Босанската полиција соопшти дека го привела военото аташе на Босна... повеќе...

Протест во Букурешт поради усвоените измени во судскиот систем

Протест во Букурешт поради усвоените измени во судскиот систем

Букурешт, 11 декември 2017 (МИА) - Неколку стотици Романци протестираа денеска против одлуката на Па... повеќе...

Пентагон скептичен кон најавата за повлекување на руските војници од Сирија

Пентагон скептичен кон најавата за повлекување на руските војници од Сирија

Вашингтон, 11 декември 2017 (МИА) - Американското Министерство за одбрана денеска изрази сомнеж во н... повеќе...

Матеуш Моравјецки положи заклетва како нов премиер на Полска

Матеуш Моравјецки положи заклетва како нов премиер на Полска

Варшава, 11 декември 2017 (МИА) - Матеуш Моравјецки денеска положи заклетва како нов премиер на Полс... повеќе...

Сопственкот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците

Сопственкот на „Дневник“ и „Капитал“ ја обвини бугарската Владата дека сака да му ги одземе весниците

Софија, 11 декември 2017 (МИА) - Бугарската Комисија за конфискување на нелегално стекнат имот (КОНП... повеќе...

Австрија ќе ја укине целосната забрана за пуштење во угостителски објекти

Австрија ќе ја укине целосната забрана за пуштење во угостителски објекти

Виена, 11 декември 2017 (МИА) - Коалициските партнери во новата австриска Влада што треба да биде фо... повеќе...

Русија и Кина почнаа заеднички воени вежби

Русија и Кина почнаа заеднички воени вежби

Пекинг, 11 деември 2017 (МИА) - Во Пекинг денеска почнаа шестдневни воени вежби на армиите на Кина и... повеќе...

Мозаик

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од ...

Уругвај: Скара за во „Гинис“

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скар...

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на н...

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по...