• A-
  • A
  • A+

недела, 25 јуни 2017, 

Култура

Концерт на ансамблот „Орце Николов“ на Скопско лето

Концерт на ансамблот „Орце Николов“ на Скопско лето

Скопје, 25 јуни 2017 (МИА) - Во рамки на Скопско лето 2017, вечерва концерт „Фолклорот носи само едн... повеќе...

 
Алаѓозовски: Приоритет на Владата не е рефасадариње и разместување на „Скопје 2014“

Алаѓозовски: Приоритет на Владата не е рефасадариње и разместување на „Скопје 2014“

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија нема да врши активности за рефасадирање... повеќе...

Алаѓозовски: Приоритет на Владата не е рефасадариње и разместување на „Скопје 2014“

Алаѓозовски: Приоритет на Владата не е рефасадариње и разместување на „Скопје 2014“

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија нема да врши активности за рефасадирање... повеќе...

Објавена програмата за „Струмица опен фест 2017“

Објавена програмата за „Струмица опен фест 2017“

Струмица, 24 јуни 2017 (МИА) - Организаторите на манифестацијата „Струмица опен фест 2017“ ја објави... повеќе...

Изложба на фотографии на Сречко Гунчев во Струмица

Изложба на фотографии на Сречко Гунчев во Струмица

Струмица, 24 јуни 2017 (МИА) - Синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ беше отворена четвртата с... повеќе...

Театарот од Плевен приреди спектал на „Битола Шекспир фестивал“

Театарот од Плевен приреди спектал на „Битола Шекспир фестивал“

Битола, 24 јуни 2017 (МИА) - Вистински театарски спектакл приреди Драмскиот и куклен театар „Иван Ра... повеќе...

Во Велес започна петтиот „Баскерфест“

Во Велес започна петтиот „Баскерфест“

Велес, 24 јуни 2017 (МИА) - Познатиот уличен фестивал „Баскерфест“ по петти пат синоќа во Велес запо... повеќе...

Концерт на хорот и оркестарот на МОБ на Скопско лето

Концерт на хорот и оркестарот на МОБ на Скопско лето

Скопје, 24 јуни 2017 (МИА) - На Скопско лето вечер концерт ќе одржи хорот и оркестарот на Македонска... повеќе...

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

Струга, 24 јуни 2017 (МИА) - Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна к... повеќе...

„Ослободување на Скопје“ прикажан на филмски фестивал во Шангај

„Ослободување на Скопје“ прикажан на филмски фестивал во Шангај

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Ослободување на Скопје” на Раде... повеќе...

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

Струга, 23 јуни 2017 (МИА) - Во Вевчани утревечер започнува осмата традиционална меѓународна ликовна... повеќе...

Второ издание на Фестивалот „Словенија во Охрид“

Второ издание на Фестивалот „Словенија во Охрид“

Охрид, 23 јуни 2017 (МИА) - Со низа културни настани на повеќе локации од денеска до 27 јуни во Охри... повеќе...

Поетот Митко Гогов на фестивалот „Словенески венец“

Поетот Митко Гогов на фестивалот „Словенески венец“

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Во рамки на четвртиот Меѓународен поетско-музички фестивал „Словенески ... повеќе...

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - При крај се подготовките за 56. издание на „Струшките вечери на поезија... повеќе...

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

Битола, 23 јуни 2017 (МИА) - На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ ... повеќе...

Публикација со фотографии од Осогово од Сашко Стефановски

Публикација со фотографии од Осогово од Сашко Стефановски

Кочани, 23 јуни 2017 (МИА) - Во издание на Македонското еколошко друштво излезе од печат публикација... повеќе...

„Матис“ на рускиот писател Александар Иличевски објавен на македонски

„Матис“ на рускиот писател Александар Иличевски објавен на македонски

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, го објави на мак... повеќе...

Мозаик

Мараја Кери повторно се избламира

Позната по лежерното и провокативно облекување пеј...

Еден од најчудните рекорди

Џеф Рејц во четвртокот го посети Дизниленд Ризорт ...

Качер: Деми ми забрани дружење со нејзините ќерки

Познатата актерска двојка Деми Мур (54) и Ештон Ка...

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Гер...

Прегласниот говор на австрискиот канцелар им пречел на соседите

На една виенчанка и пречел гласниот говор на австр...