• A-
  • A
  • A+

понеделник, 26 јуни 2017, 

Енергетика

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска док... повеќе...

 
Околу 65 отсто од потрошената струја во април била од домашни извори

Околу 65 отсто од потрошената струја во април била од домашни извори

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Во април годинава, во Република Македонија, се потошени 601.034 МWh еле... повеќе...

Владата му наложи на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за рударска опрема

Владата му наложи на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за рударска опрема

Скопје, 23 јуни 2017 (МИА) - Владата на Република Македонија на синоќешната седница одлучи да му нал... повеќе...

АД ЕЛЕМ: Ископот во РЕК Битола се одвива непрекинато

АД ЕЛЕМ: Ископот во РЕК Битола се одвива непрекинато

Скопје, 19 јуни 2017 (МИА) - Ископот во РЕК Битола се одвива непрекинато, а СДСМ не ја познава матер... повеќе...

На 20 јуни прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен поради интервенции на АД МЕПСО

На 20 јуни прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен поради интервенции на АД МЕПСО

Скопје, 15 јуни 2017 (МИА) - Поради оперативни активности од страна на АД МЕПСО во ТС Ресен 110/20/1... повеќе...

БЕГ: Активности за обнова на дистрибутивната топлинска мрежа во „Капиштец“

БЕГ: Активности за обнова на дистрибутивната топлинска мрежа во „Капиштец“

Скопје, 15 јуни 2017 (МИА) -  Компнијата Дистрибуција со топлина Балкан енерџи ДООЕЛ Скопје денеска ... повеќе...

ЕЛЕМ ќе објави тендери за рударска опрема и топлификација на Битола

ЕЛЕМ ќе објави тендери за рударска опрема и топлификација на Битола

Скопје, 15 јуни 2017 (МИА) - АД ЕЛЕМ ќе ги објави јавните повици за набавка на рударска опрема за РЕ... повеќе...

ЕЛЕМ ќе објави тендери за набавка на рударска опрема и за топлификација на Битола

ЕЛЕМ ќе објави тендери за набавка на рударска опрема и за топлификација на Битола

Скопје, 15 јуни 2017 (МИА) - АД ЕЛЕМ ќе ги објави јавните повици за набавка на рударска опрема за РЕ... повеќе...

Запленети девизи, цигари, тутун, фалсификати и друго

Скопје, 13 јуни 2017 Во текот на минатата седмица, царинските службеници открија неколку обиди за кр... повеќе...

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари

Скопје, 12 јуни 2017 (МИА) - Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, а цената на ... повеќе...

Викендов времен сообраќаен режим на улицата „Франклин Рузвелт“

Викендов времен сообраќаен режим на улицата „Франклин Рузвелт“

Скопје, 8 јуни 2017 (МИА) - На улицата „Франклин Рузвелт“ во близина на Министерството за економија ... повеќе...

Саем за вработување во Тетово

Саем за вработување во Тетово

Скопје, 8 јуни 2017 (МИА) - Агенцијата за вработување на Република Македонија денеска ќе организира ... повеќе...

Мицкоски: Производството на ЕЛЕМ за 4,7 отсто повисоко од планираното

Мицкоски: Производството на ЕЛЕМ за 4,7 отсто повисоко од планираното

Скопје, 7 јуни 2017 (МИА) - Во првите четири месеци од годинава АД ЕЛЕМ има за 4,7 отсто повисоко пр... повеќе...

Меѓународна конференција „Жени во енергетика“

Меѓународна конференција „Жени во енергетика“

Скопје, 5 јуни 2017 (МИА) - Подигнување на свеста за важноста од родовиот баланс во енергетскиот сек... повеќе...

Конференција „Жени во енергетика“

Конференција „Жени во енергетика“

Скопје, 5 јуни 2017 (МИА) - Во организација на Асоцијацијата на здруженија на инженери-инженерска ин... повеќе...

Груевски: Изградени 63 мали хидроелектрани, се градат уште 17

Груевски: Изградени 63 мали хидроелектрани, се градат уште 17

Скопје, 29 мај 2017 (МИА) - Вкупно 63 мали хидроцентрали се изградени и пуштени во употреба, вработу... повеќе...

ЕВН Македонија поддржувач на електротехничките насоки во образованието

ЕВН Македонија поддржувач на електротехничките насоки во образованието

Скопје, 29 мај 2017 (МИА) -ЕВН Македонија шести пат по ред, контуинирано го поддржува настанот „Дено... повеќе...

Мозаик

Ексхумација на посмртните останки на шпанскиот сликар Салвадор Дали

Судот во Мадрид нареди да се изврши ексхумација на...

Метеоролог „оддуван“ во живо (видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дере...

Природна ванила се помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминат...

НАСА ја демантира Гвинет Палтроу

Актерката Гвинет Палтроу е сопственичка на Интерне...

Сиена Милер бара актерките да бидат повеќе платени од нивните машки колеги

Холивудската актерка Сиена Милер се осврна на родо...